Robot w firmie – Czy warto inwestować?

8. 02. 2024
Bez kategorii,Artykuły,Digital

Gdyby zapytać właścicieli firm jaka jest ich opinia o zatrudnieniu pracownika, który nie podlega przepisom prawa pracy, może pracować 24h, nie ma przerw, koszt miesięczny to nawet nie 1/ 4 pensji minimalnej, w dodatku najchętniej wykonuje nudne i powtarzalne czynności większość zastanawia jak to jest możliwe. Odpowiedź jest bardzo prosta – robot.

Czym jest robot?

Klienci często zadają nam pytania „Co to jest ten wasz robot? Jak to wygląda? Jak pracuje?” Widzimy, że na pierwszych spotkaniach trudno wyobrazić sobie koncepcje, a w głowach klientów pojawia się wizja androida jak z filmów. Robot to aplikacja, która odpowiednio przygotowana, potrafi odzwierciedlić pracę manualną wykonywaną przez człowieka trochę szybciej i dokładniej, a dodatkowo nie przejawia objawów zmęczenia. Bez „hieroglifów” rozumianych tylko przez programistów, a w oparciu o graficzny scenariusz zadania.

W czym może pomóc zatrudnienie robota?

Gdy przedstawiamy rozwiązanie oparte o technologię RPA i oferujemy „zatrudnienie robota” na twarzach widzimy zaskoczenie a nawet konsternacje. Wykorzystanie robotów w zadaniach biurowych, a także działach księgowych to już nie film science fiction tylko realne rozwiązanie. Dodatkowo to rozwiązanie atrakcyjne cenowo!

Zespół Arena Digital zrealizował wiele projektów z wykorzystaniem robota Wizlink czy UIPath, wykonującego prace w programach ERP Optima, enova365, XL, Saldeo, systemach CRM, na stronach internetowych, skrzynkach e-mail czy też w indywidulanych rozwiązań pisanych pod klientów.

Automatyzacja zadań: gdzie sprawdza się zastosowanie robotów?

Robot szczególnie dobrze sprawdza się przy scenariuszach prac „codziennych” – powtarzalnych takich jak:

  • weryfikacja list sankcyjnych,
  • weryfikacja i wysyłka potwierdzeń sald (np. Optima, XL),
  • raport wiekowanie rozrachunków uzgodniony do zestawienia obrotów i sald (Optima),
  • prowadzenie małej księgowości KPIR wykonywany w 70% przez robota (Optima),
  • odbiór faktur z KSEF i przekazanie do dedykowanych użytkowników obiegu dokumentów,
  • księgowanie dokumentów,
  • wyliczenie standardowych list płac w wielu bazach zatwierdzanie oraz wysyłka do klienta,
  • wysyłka załączników w KSEF,
  • automatyczne dodanie załączników w Optimie,
  • wysyłka faktur CRM.

Jakie korzyści zyska firma zatrudniając robota?

Główne korzyści z wdrożenia robotyzacji to oszczędność czasu a co za tym idzie zmniejszenie kosztów osobowych. Już pojedynczy dobrze zaprojektowany scenariusz może dać oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Robot którego czas wysycimy w 70% a wiec będzie realizował zadania przez 17 godzin na dobę to już oszczędności w granicach 100-150 tysięcy złotych rocznie!!! Dodatkowo ze względu na swoistą skrupulatność naszego elektronicznego pracownika znacząco spada ilość błędów a wiec zyskujemy bezpieczeństwo i niezawodność.

Ile wyniesie inwestycja we wdrożenie nowego systemu?

Po naszych analizach bardzo często okazuje się, że klient nie potrzebuje inwestować w zakup i wdrożenie nowego sytemu. Wartość dodana pojawia się właśnie dzięki robotyzacji. Dzięki temu potrafimy spełnić nowe oczekiwania zachowując dotychczasowe systemy bez skomplikowanych prac programistycznych jednocześnie ograniczając ręczną pracę operatorów.Autor:

Michał Strycki, Digital Manager w Arena Digital

Michał posiada 15 lat doświadczenia w branży IT. Zajmował się doradztwem w dziedzinie rozwiązań IT dedykowanych dla edukacji i podmiotów publicznych. Jest specjalistą w systemach ERP oraz rozwiązania dedykowanych wspieraniu procesów biznesowych. Pracował także jako koordynator projektów wdrożeniowych. Analizował potrzeby biznesowe w obszarach finansów, logistyki, CRM i work-flow. W swojej pracy skupia się na usprawnieniu i automatyzacji procesów maksymalizując korzyści dla obsługiwanych Partnerów.

NEWSLETTER