Arena Tax zaprasza na bezpłatne webinaria, które przedstawią skuteczne strategie oszczędnościowe. Webinaria stanowią przegląd najważniejszych wydarzeń księgowych i podatkowych, z którymi warto być na bieżąco.
Jak AI wpłynie na pracę działów księgowych?
Perspektywy rozwoju
Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu pracy księgowych poprzez automatyzację najbardziej żmudnych i rutynowych zadań. Jednym z głównych usprawnień jest pełna automatyzacja procesu księgowania faktur, oparta na inteligentnych schematach księgowych. Algorytm AI zarządza procesem księgowym, wykorzystując różnorodne schematy księgowe. Bierze przy tym pod uwagę specyfikę działalności firmy i jej aspekty, takie jak liczba pracowników czy środki trwałe. Księgowość przyszłości opiera się na spójnym systemie pracy, który integruje biura rachunkowe z klientami. Wykorzystuje również kluczową rolę sztucznej inteligencji. Dostępne narzędzia AI dla biur rachunkowych umożliwiają automatyzację wielu rutynowych zadań księgowych, co pozwala oszczędzić czas oraz eliminuje koszty obsługi, jednocześnie zapewniając bieżącą wiedzę o firmach klientów.
Termin spotkania:
Wtorek, 7 maja 2024 r. godzina 11:00
Podatkowe due diligence, czyli standardowy raport przed nabyciem biznesu. Co należy wiedzieć?
Ustawa o CIT oraz ustawa o PIT umożliwiają podatnikom obniżenie zobowiązania wobec fiskusa poprzez skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową lub ulgi IP Box. Pierwsza z preferencji pozwala na potrącenie w trakcie roku podatkowego kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Następnie, po zakończeniu roku podatkowego, można odliczyć te same koszty od dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Dzięki uldze B+R, ten sam koszt dwukrotnie zmniejsza podstawę obliczenia podatku dochodowego. Natomiast ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (np. patenty, prawa autorskie do programów komputerowych) obniżoną stawką w wysokości 5%. Podatnicy mogą opodatkować obniżoną stawką nie tylko dochód uzyskany ze sprzedaży KPWI lub udzielenia licencji, ale również dochód ze sprzedaży produktów lub usług, do wytworzenia lub wykonania których wykorzystywane jest KPWI. Połączenie ulg pozwala na znaczne obniżenie obciążeń podatkowych.
Kto może skorzystać z ulgi B+R?
Kiedy dochód można opodatkować stawką 5%?
B+R czy IP Box – dopuszczalna interakcja ulg według organów podatkowych?
Na czym polega połączenie ulgi B+R oraz IP Box w świetle najnowszych wyroków sądów administracyjnych?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas webinarium prowadzonego przez specjalistów Arena Tax.
Termin spotkania:
Czwartek, 9 maja 2024 r. godzina 11:00
Ulga IP Box – czyli niższe podatki nie tylko dla przedsiębiorstw informatycznych
Pomimo możliwości skorzystania z ulgi IP Box już od roku 2019 oraz wzrostu jej popularności wśród podatników, wciąż stosowanie preferencyjnej 5% stawki podatku CIT kojarzone jest głównie z przedsiębiorstwami z branży informatycznej. Przedsiębiorstwa z innych branż – również te prowadzące produkcję seryjną – mogą z powodzeniem stosować tę preferencję podatkową.
Kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z ulgi IP Box?
Czym jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej i jaki ma wpływ ma możliwość zastosowania ulgi IP Box?
Jak w praktyce może wyglądać rozliczenie ulgi IP Box?
Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas webinarium prowadzonych przez ekspertów Arena Tax.
Termin spotkania:
Czwartek, 23 maja 2024 r. godzina 11:00
Zasady uczestnictwa:
Webinaria bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Szkolenie w języku polskim. Podczas rejestracji prosimy o korzystanie ze służbowego adresu email.