Pod koniec grudnia 2021 roku upływa termin implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa unijnego i skutecznej ochrony dla sygnalistów zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym (a więc i jednostek samorządu terytorialnego).
Zgodnie z dyrektywą, sygnalista podlegający ochronie to osoba dokonująca zgłoszenia, pracująca w sektorze prywatnym lub publicznym, która uzyskała informacje na temat naruszeń w kontekście związanym z pracą, niezależnie od tego, czy stosunek pracy dopiero ma zostać nawiązany, trwa, czy już ustał.
Zagadnienia związane z nowymi obowiązkami jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wdrażania odpowiednich procedur, już 13 września omówią podczas bezpłatnego spotkania online prawnicy Arena Legal. Początek wydarzenia o godzinie 10:00.
Agenda webinarium:
- Dyrektywa o ochronie sygnalistów – wprowadzenie, podstawa prawna
- Przedmiotowy i podmiotowy zakres zastosowania dyrektywy
- Sygnalista w jednostkach samorządu terytorialnego – kto to taki?
- Obowiązki samorządów terytorialnych wynikające z Dyrektywy (wewnętrzne i zewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń; procedury reagowania na zgłoszenia)
- Nowe środki ochrony sygnalistów w gminach
- Poufność, anonimowość i ochrona danych osobowych
- Sytuacja sygnalistów w Polskich gminach – implementacja Dyrektywy
- Szczegółowe terminy na wdrożenie Dyrektywy przez jednostki samorządu terytorialnego
- Podsumowanie
Prelegenci:
Radca prawny, licencjonowany doradca podatkowy. Posiada ponad 19-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym i podatkowym.
Dominika jest ekspertem w zakresie opodatkowania działalności podmiotów gospodarczych. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie kompleksowego wsparcia podatkowego podmiotów z branży finansowej, nowych technologii oraz FMCG, w ramach wdrażania ulg podatkowych, projektów planowania podatkowego, restrukturyzacji spółek w ramach grup kapitałowych, w tym z udziałem podmiotów zagranicznych. Przeprowadza liczne przeglądy podatkowe (obejmujące swoim zakresem CIT, VAT, PCC, obowiązki płatnika PIT, ogólne i tematyczne), uczestniczy w wielu projektach due diligence, wspiera klientów podczas postępowań podatkowych oraz sądowych. Prowadząca i współprowadząca licznych szkoleń i konferencji o tematyce podatkowej.
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w obszarze doradztwa prawnego. Poprzednio związana zawodowo z jednym z największych polskich banków, współpracowała także z międzynarodowymi i polskimi kancelariami prawnymi.
Obsługuje przedsiębiorców z zakresu prawa handlowego, prawa pracy oraz prawa cywilnego.
Z sukcesem brała udział w licznych projektach z zakresu nabywania przedsiębiorstw, nieruchomości oraz restrukturyzacji zatrudnienia. Posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu projektów due- diligence oraz audytów socjalnych przedsiębiorstw. Reprezentuje klientów przed sądami powszechnymi wszystkich instancji oraz przed Sądem Najwyższym. Posiada również szerokie doświadczenie legislacyjne, w tym ze szczególnym uwzględnieniem w tworzeniu regulaminów i procedur wewnętrznych.