Lendtech (digital lending) to, obok płatności, jeden z kluczowych filarów sektora fintech w Polsce i na świecie oraz jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Wraz z postępem innowacji cyfrowych na rynku kredytu konsumenckiego pojawił się szereg usług, które coraz lepiej odpowiadają na potrzeby konsumentów, a także przedsiębiorców. Według szacunków, obecnie z usług internetowych instytucji pożyczkowych korzysta ok. 1 mln osób w skali roku.
Pandemia niespodziewanie uderzyła w rynek kredytu konsumenckiego, także tego online. Z dnia na dzień poziom ryzyka wzrastał, sytuacja zmieniała się tak dynamicznie, jak nigdy. Niepewność odnośnie do rozwoju sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, ale też całej gospodarki – sprawiły, że działy ryzyka kredytowego stanęły przed nie lada wyzwaniem.
O ryzykach, szansach, zagrożeniach i pomysłach na przyszłość sektora pożyczkowego rozmawiali podczas pierwszego Kongresu Lendtech najważniejsi przedstawiciele branży. Podczas wydarzenia, organizowanego przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Arena Advisory. Głos w debacie „Co COVID19 zmieni w branży pożyczkowej? Różne perspektywy” zabrał ekspert rynku pożyczkowego, Group Managing Partner Michał Musielak. W debacie wzięli udział także Michał Łukasik (Prezes Zarządu, Kontomatik), Katarzyna Mikutowicz (Prokurent, Suprema), Paweł Maciszewski (IT Manager, AIQLabs) oraz Jakub Obarzanek (Pełnomocnik Zarządu, Krajowy Rejestr Długów). Debatę moderował Krzysztof Kowalski, Ekspert ds. Rynku FinTech.
Cała fotorelacja z wydarzenia dostępna na stronie Kongresu: Fotorelacja Lendtech
W agendzie znalazły się także między innymi takie tematy jak:
- Odroczone płatności jako przyszłość sektora lendtech
- Jak zminimalizować zagrożenia związane z ochroną danych w praktyce?
- Prezentacja 4 innowacyjnych startupów lendtech – przy współpracy z PARP
- Nowa dyrektywa CCD
- Rynek kredytowy w środowisku niskich stóp procentowych
- Polska, najlepiej poznany rynek lendtech w Europie.
i wiele innych tematów istotnych dla sektora digital lending w Polsce.