Podatnicy PIT i CIT mogą skorzystać z dwóch atrakcyjnych ulg podatkowych, które pozwalają na zmniejszenie należności wobec fiskusa – ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz ulgi IP Box.

Ulga B+R pozwala na obniżenie dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania o koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Koszty, które zostały już raz zaliczone do kosztów podatkowych w trakcie roku podatkowego, w zeznaniu rocznym po raz drugi pomniejszają podstawę obliczenia podatku.

Z kolei ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (np. program komputerowy, patent) preferencyjną stawką 5%.

Podczas szkolenia omówione zostaną zasady skorzystania z ulgi B+R oraz IP Box, a także zasady łączenia tych ulg w świetle stanowisk organów podatkowych oraz najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych.

Termin spotkania:

Czwartek 11.04.2024 r. godz. 11:00

Agenda spotkania „Jakie korzyści niesie łączenie ulgi IP Box z ulgą B+R?”:

Podczas spotkania poruszymy następujące tematy:

  • Zasady skorzystania z ulgi B+R.
  • Kiedy dochód może być opodatkowany stawką 5%.
  • Łączenie ulgi B+R w świetle regulacji „Polskiego Ładu” oraz stanowisk organów podatkowych.
  • Najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie łączenia ulg, a w szczególności:
    • interakcja ulgi B+R i IP Box w orzecznictwie sądów administracyjnych,
    • możliwe warianty jednoczesnego zastosowania dwóch ulg,
    • korzyści wynikające z połączenia ulg w świetle wyroków NSA.

Odbiorcy szkolenia:

Szkolenie jest adresowane w szczególności do:

  • przedsiębiorców,
  • kadry zarządzającej,
  • dyrektorów finansowych,
  • osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatku dochodowego w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych,
  • głównych księgowych.

Zasady uczestnictwa:

Spotkanie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Szkolenie w języku polskim. Podczas rejestracji prosimy o korzystanie ze służbowego adresu email.

Prelegenci:

W trakcie swoje kariery zawodowej Wojciech pracował dla wielu branż, w szczególności z sektora nieruchomościowego, produkcyjnego, finansowego i IT.

Wojciech doradzał przy projektach transakcyjnych np.: zakup kilkunastu hal magazynowych w Polsce, czy zbycie zakładu produkcyjnego. Ma doświadczenie w międzynarodowych projektach restrukturyzacyjnych (analizie i wdrożeniu modelu płatności międzygrupowych uwzględniającego polskie wymogi podatku u źródła), a także wdrożeniu ulg podatkowych tj.: implementacja ulgi IP Box w sektorze przetwórstwa mięsnego. Przed dołączeniem do zespołu Arena Tax, Wojciech zdobywał doświadczenie zawodowe w firmach tzw.: Wielkiej Czwórki oraz pracując w polskiej wiodącej kancelarii prawnej, gdzie samodzielnie zajmował się obszarem podatków. W trakcie swojej kariery zawodowej uczestniczył w licznych kursach merytorycznych oraz rozwijających kompetencje interpersonalne.Absolwent Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył również program Eucotax Wintercourse.

Piotr Chojnacki

Doradca podatkowy, Radca prawny

Piotr specjalizuje się w podatku dochodowym od osób prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem ulg i zwolnień podatkowych oraz podatku WHT. Jego doświadczenie obejmuje bieżącą obsługę prawno-podatkową przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów działających w Special Economic Zone. Prowadził projekty w zakresie wdrożenia ulgi B+R i przeglądy podatkowe z zakresu podatku CIT. Piotr posiada doświadczenie zawodowe w reprezentowaniu klientów przed organami podatkowymi oraz w postępowaniach sądowo – administracyjnych. Zajął III miejsce w rankingu doradców podatkowych Gazety Prawnej – Dziennik Gazeta Prawna z dnia 23 marca 2021 r. Autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Wieloletni wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.