Rosyjska inwazja na Ukrainę w istotny sposób wpłynęła na rzeczywistość gospodarczą w Polsce i Europie. Sankcje nałożone na podmioty gospodarcze mające powiązania z Rosją lub Białorusią wymagają od spółek zapewnienia należytej weryfikacji kontrahentów przed nawiązaniem relacji gospodarczych. Na naszym webinarium omówimy listy sankcyjne i automatyzację weryfikacji kontrahentów.

Co właściwie powinniśmy weryfikować?
Jakie są konsekwencje nie zastosowania się do przepisów sankcyjnych?
Czy da się weryfikować kontrahentów szybko i tanio?

W ramach webinaru opowiemy o obowiązkach podatnika jak również
o możliwościach wykorzystania w procesie nowoczesnych narzędzi IT.

Termin spotkania:

Czwartek, 27 kwietnia 2023 r. godzina 11:00

Agenda spotkania / Listy sankcyjne

  1. Sankcje gospodarcze
    • Zasady prowadzenia polskiej listy sankcyjnej – podstawy prawne.
    • Odpowiedzialność za naruszenie przepisów sankcyjnych, w tym:
      • Kary finansowe za naruszenie przepisów sankcyjnych.
      • Odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów sankcyjnych.
    • Procedura należytej staranności w kontekście regulacji sankcyjnych.
  2. Podejście praktyczne
    • Co weryfikujemy?
    • Modele postepowania.
    • Gdzie szukać informacji o podmiotach – Bazy danych.
    • Narzędzia IT.

Odbiorcy szkolenia:

Szkolenie jest adresowane w szczególności do właścicieli, dyrektorów finansowych, księgowych firm produkcyjnych i handlowych, pracowników służb prawnych, jednostek zaangażowanych w procesy zakupowe i relacje z kontrahentami w podmiotach gospodarczych.

Dlaczego temat list sankcyjnych?

Przepisy sankcyjne są w obecnej sytuacji geopolitycznej jedną z podstawowych form nacisku i muszą być egzekwowane. W ramach wystąpienia omówimy obowiązki prawne spółek w zakresie tego tematu. Następnie zaprezentujemy rozwiązania systemowe, aby proces weryfikacji nie zakłócał pracy w Państwa spółkach. Przedstawimy szybkie i łatwe rozwiązanie umożliwiające rzetelną weryfikację kontrahentów zapewniając bezpieczeństwo osób zarządzających i uniknięcie kar.

Zasady uczestnictwa:

Spotkanie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Szkolenie w języku polskim.

Prelegenci:

Michał Strycki

Michał posiada 13 lat doświadczenia w branży IT. Swoją ścieżkę zawodową rozpoczął w 2007 roku w Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej, gdzie zajmował się doradztwem w dziedzinie rozwiązań IT dedykowanych dla edukacji i podmiotów publicznych. W 2014 roku swoje zainteresowania zawodowe postanowił rozszerzyć o systemy ERP oraz rozwiązania dedykowane wspieraniu procesów biznesowych. W tym czasie rozpoczął pracę w firmie doradczo-wdrożeniowej Liquid Systems. W kolejnych latach pracował też jako koordynator projektów wdrożeniowych. Analizował również potrzeby biznesowe Klientów w obszarach finansów, logistyki, CRM i work-flow. W swojej pracy skupia się na usprawnieniu i automatyzacji procesów maksymalizując korzyści dla obsługiwanych Partnerów przy wykorzystaniu najnowszych technologii IT.

Dawid Zarębski

Radca prawny, Doradca podatkowy

Dawid posiada bogate doświadczenie zawodowe w reprezentowaniu klientów przed organami podatkowymi (m.in. w postępowaniach podatkowych, kontrolnych celno–skarbowych, kontrolach podatkowych i postępowaniach kontrolnych) oraz w postępowaniach sądowo – administracyjnych. Partycypuje w bieżącym doradztwie podatkowym podmiotom krajowym i zagranicznym, w szczególności w zakresie VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Doradza w kwestiach odpowiedzialności karnej skarbowej.
Karierę zawodową rozpoczął w jednej z czołowych międzynarodowych firm doradczych z Wielkiej Czwórki. Następnie stale podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, doradzając klientom instytucjonalnym w zespołach prawa podatkowego w firmach konsultingowych, kancelariach prawnych oraz prowadząc własną praktykę prawną.
Dawid jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.