Korzystna inwestycja w system ERP – na co zwrócić uwagę

22. 03. 2024
Aktualności firmowe,Artykuły,Digital

Masz coraz więcej systemów do zarządzania firmą? Każdy z nich posiada te same dane jednak spełnia różne funkcje? Jeden system nie spełnia wszystkich wymagań? Szybki i klarowny raport z np. rentowności to jedynie marzenie?  Pracownicy nieustannie przeklikują te same zadania? Tworzą zestawienie do zestawienia by przekazać Ci rzetelną informację?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedź brzmiała TAK to znak, że czas pomyśleć o nowym systemie ERP.

Jaki system będzie najkorzystniejszy?

Na rynku jest wiele programów, które kuszą przyjaznym interfejsem, ceną, prostotą działania itd. Jaki system jest odpowiedni dla Twojego przedsiębiorstwa? Na co zwracać uwagę by wybrać odpowiednie narzędzia do prowadzenia działalności?

Przy wyborze systemu miej pogląd na poniższe elementy:

Renoma na rynku

Prostym i efektywnym sposobem na weryfikacje systemu są jego polecenia. Czy użytkownicy są zadowoleni? Czy poleciliby prace na danym systemie? Oczywiście jest to ocena subiektywna. Systemy mogą być rekomendowane przez osoby prowadzące różne działalności. Jednak to jak oceniają system użytkownicy i czy sprawia dużo problemów w bieżącej pracy da Ci wstępny pogląd na jego jakość.

Dedykowany czy pudełkowy

Jeden i drugi ma swoje zalety i wady. Dedykowany będzie dostosowany do Twoich potrzeb niemalże w 100%, jednak cena i późniejsze utrzymanie systemu będzie się wiązać z proporcjonalnie większym kosztem. Przy rozwiązaniach pudełkowych (określone funkcjonalności systemu) zapewne nie wszystkie Twoje potrzeby będą zaspokojone. Mimo to ogromną zaletą jest cena całościowa.

Funkcjonalności

Skup się na tym czego potrzebujesz i oczekujesz od systemu. Miej na uwadze cel, który system musi zrealizować. Ustal, jakie działanie musi przeprowadzić by bieżąca praca odbywała się bez przeszkód. Pamiętaj także o funkcjonalnościach związanych z wymaganiami prawnymi. Pamiętaj o przyszłości zastanów się co może być ważne za rok czy dwa … Nie musisz wdrażać tej funkcjonalności od razu ale warto mieć na uwadze, że system może rosnąć razem z Tobą.

Elastyczność

Potrzebujesz niestandardowej funkcjonalności, której nie ma żadne rynkowe rozwiązanie?  Masz systemy, z których informacje powinny być importowane do nowego systemu? Musisz raportować w czasie rzeczywistym do zewnętrznych systemów? Jeśli ERP nie daje możliwości dobudowania dodatkowych narzędzi czy funkcjonalności, praca na nim nie będzie efektywna. Pracownicy dalej będą wpisywali dane ręcznie, a co się z tym wiąże – wzrośnie prawdopodobieństwo błędu.

Cena

Jaki budżet zamierzasz przeznaczyć na nowe rozwiązanie? Często cena licencji nie jest jedynym kosztem. Dodatkowym, cyklicznym wydatkiem, który warto uwzględnić to aktualizacja (najczęściej co rok). Jest to procent od zakupionych licencji. Warto pamiętać także o wdrożeniu systemu i wsparciu po wdrożeniu.   

Wdrożenie

Sprawdź jak bardzo skomplikowany jest proces wdrożenia oraz jakiego nakładu pracy będzie wymagał od firmy wdrożeniowej i od Twojego zespołu. Pomyśl także o przeprowadzeniu analizy przedwdrożeniowej. Dzięki niej masz możliwość porównać swoje potrzeby z możliwościami systemu. Firma wdrożeniowa doradzi Ci jakie procesy warto zmodyfikować lub zautomatyzować. Warto zwrócić uwagę czy dalsza praca z wybranym ERP wymaga dużego wsparcia firmy zewnętrznej czy też nie. Jeśli tak to czy jesteś w stanie związać się stałą umową z dostawcą oprogramowania.

Podsumowanie

Myśląc o zmianie systemu ERP zwróć się o poradę do specjalistów. Firma wdrożeniowa, która zna wiele rozwiązań rynkowych oraz doświadczenia w projektach implementacji oprogramowania, ma zaplecze merytoryczne min. w księgowości czy doradztwie podatkowym zatem będzie w stanie zaproponować Ci system pasujący do Twojego przedsiębiorstwa. Przedstawi Ci spektrum rozwiązań i możliwości, które możesz osiągnąć nie tylko w strefie oprogramowania

Skomplikowane? Nie z Areną Digital

Zrób krok w przyszłość. Poznaj zespół Arena Digital i wybierz najkorzystniejsze rozwiązania dla twojej firmy. Nasi eksperci kompleksowo i precyzyjnie przeprowadzą Cię przez wszystkie procesy robotyzacji.

Autor:

Elwira jest specjalistą do spraw systemów ERP z bogatym doświadczeniem we wdrażaniu skomplikowanych projektów. Jest ekspertką w analizowaniu potrzeb biznesowych klientów , a także w znajdowaniu innowacyjnych rozwiązań dla zawiłych zagadnień. Poprzez bogate doświadczenie w obszarach księgowości, budżetowaniu
i sprawozdawczości tworzy usprawnienia procesów w przedsiębiorstwach.
Elwira swoje doświadczenie zawodowa zdobywała u liderów branży wdrożeń oprogramowania ERP. Wysokie kompetencje pozwoliły jej posiąść szerokie spektrum rozwiązań oraz głęboką wiedzę o różnych branżach. W szerokim wachlarzu umiejętności znajduje się między innymi kierowane projektami.

NEWSLETTER