Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu nowych odliczeń w podatkach PIT i CIT. Zgodnie z projektem specustawy ulga ta skierowana będzie do tych podatników, którzy przekazali darowizny w okresie od 1 stycznia do 30 września 2020r. na rzecz walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Ponadto zgodnie z projektem (z 27 marca 2020 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2020r. przekazywane towary objęte zostaną „zerową” stawką VAT, będą to m.in.:

 

  • Produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące;
  • Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych;
  • Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna;
  • Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z 6 września z 2001 r. Prawo farmaceutyczne;
  • Specjalistyczne testy diagnostyczne;
  • Środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

 

 

Czy masz szansę na otrzymanie wsparcia?

 

Jest jednak ważny warunek, który należy spełnić, aby skorzystać z odliczenia (poza koniecznością udokumentowania darowizny umową). Przedsiębiorcy skorzystają ze zwolnienia, jeśli darowizny dokonywane są na rzecz:

  • Agencji Rezerw Materiałowych,
  • Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
  • Szpitali zakaźnych – przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne).

 

Ministerstwo podkreśliło, że przekazywane towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką oraz niwelowaniem jego skutków, stąd też taki wybór podmiotów, na rzecz których można dokonać darowizny. Dotychczas już kilkadziesiąt polskich firm zadeklarowało przekazanie darowizn (w formie pieniężnej bądź materialnej) na rzecz walki z koronawirusem.

 

W ustawie dotyczącej tzw. Tarczy Antykryzysowej przegłosowanej przez Sejm wprowadzono dodatkowo kilka rozszerzeń. Zwiększono kwotę ulgi dla firm, które przekazują na walkę z koronawirusem wsparcie finansowe bądź rzeczowe, np. środki czystości. Jeśli zrobią to do końca kwietnia odliczą od dochodu (przez co zapłacą mniejszy podatek) 200 proc. wartości darowizny. Jeśli w maju, ulga wyniesie 150 proc.