Nowy rok przyniósł liczne zmiany dla podatników osiągających przychody powyżej 50 mln euro oraz grup kapitałowych. Zobowiązani są oni do przygotowania dodatkowych informacji w ramach sprawozdań finansowych, a mianowicie:
- JPK_KR_PD: zawierającej szczegółowe dane o ewidencji księgowej,
- JPK_ST_KR: obejmującej ewidencję środków trwałych.
W przyszłym roku te same obowiązki czekają podatników CIT składających JPK_VAT.
Czy systemy księgowe sprostają nowym wymaganiom?
Warto sprawdzić, czy systemy księgowe firmy są przygotowane do generowania JPK_KR_PD i JPK_ST_KR. Nawet jeśli przedsiębiorstwo spełnia nowe wymagania, konieczna jest dokładna weryfikacja. Czołowi dostawcy oprogramowania wprowadzili już funkcje, które ułatwiają te procesy takie jak: znaczniki w planach kont, automatyczne przenoszenie danych między dokumentami czy oznaczanie środków trwałych. Mimo to wiele firm wciąż zmaga się z różnymi wyzwaniami technicznymi i organizacyjnymi, a dostosowanie systemów może wymagać dodatkowych działań lub aktualizacji oprogramowania.
- Zróżnicowane plany kont: Każda firma ma indywidualnie skonstruowany plan kont, co utrudnia standaryzację danych.
- Brak ewidencji różnic podatkowych: Często różnice podatkowe są wyliczane poza systemem księgowym, np. w arkuszach kalkulacyjnych.
- Nowe obowiązki oznaczeń: Wprowadzenie nowych obowiązków, takich jak oznaczanie kosztów kwalifikujących się do ulg B+R czy IP BOX, wymaga wiedzy podatkowej.
Jak przygotować firmę na zmiany związane z JPK_CIT?
Aby sprostać nowym wymogom, konieczne mogą być:
- Zmiany sposobu księgowania: Dostosowanie schematów księgowych do wymagań JPK_KR_PD.
- Wdrożenia nowych rozwiązań: Jeśli obecny system nie spełnia oczekiwań, warto rozważyć jego modernizację lub wdrożenie nowego oprogramowania.
- Konsultacje z ekspertami: Współpraca z doradcami podatkowymi i wdrożeniowcami systemów księgowych pozwoli zidentyfikować i rozwiązać problemy.
Pomoc ze strony Areny Advisory
Jeśli systemy nie są jeszcze w pełni przygotowane do generowania JPK_KR_PD i JPK_ST_KR, oferujemy wsparcie w postaci:
- Narzędzia do przetwarzania danych: Dzięki naszemu narzędziu opracowanym we współpracy z Arena Tax, możesz łatwo przekształcić dane z różnych systemów do wymaganej struktury.
- Wsparcie merytoryczne: Nasi eksperci pomogą zrozumieć nowe przepisy i prawidłowo zastosować znaczniki bilansowe i podatkowe.
Autorzy:

Michał Strycki
Digital Manager
Michał Strycki ma 16-letnie doświadczenie w rozwiązaniach cyfrowych, specjalizując się w analizie potrzeb biznesowych klientów w obszarach finansów, logistyki, CRM i work-flow. Skupia się na usprawnianiu i automatyzacji procesów za pomocą najnowszych technologii IT, aby maksymalizować korzyści dla przedsiębiorstw. W Arena Advisory Michał Strycki zarządza projektami z zakresu robotyzacji i optymalizacji narzędzi wspomagających funkcje księgowe i zarządcze w różnych systemach.

Marta Pietrzak
Specjalista ds. Wdrożeń Systemów ERP
Marta specjalizuje się we wdrażaniu programów Optima, Enova, Saledo w obszarze księgowości i modułu handlu , a także w tworzeniu zaawansowanych schematów księgowych. Zajmuje się wdrażaniem, programu Optima – moduły: Księgowość, Kasa Bank, Handel, Środki Trwałe CRM. Posiada doświadczenie w tworzeniu wydruków w Crystal Reports. Prowadziła weryfikację i dekretację dokumentów w programie Symfonia, Wapro, Optima, XL, Altum. Wspiera klientów w bieżących zapytaniach oraz prowadzi szkolenia. Doświadczenie zdobywała w firmach doradztwa księgowego oraz firmach wdrażających systemy informatyczne.
Najświeższe wpisy na naszym blogu:
Case study: Jak uzyskaliśmy ponad milion złotych zwrotu podatku u źródła dla naszego Klienta
Po raz kolejny eksperci Arena Tax z sukcesem uzyskali zwrot podatku u źródła, gdzie kwoty zwrotu...
Webinarium: Czynności sprawdzające w zakresie ulg podatkowych – o czym warto pamiętać?
Zastanawiasz się, czy nadal opłaca się korzystać z ulg podatkowych? Chcesz wiedzieć, czego możesz...
Webinarium: Nieoczywiste oszczędności CIT – co przeoczyli nawet doświadczeni księgowi
Podczas przeglądów podatkowych weryfikujemy prawidłowość rozliczeń z fiskusem. Efektem naszych...