Minęło ponad sześć lat od wprowadzenia przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR), a podatnicy wciąż mierzą się z wyzwaniami w identyfikacji uzgodnień podlegających zgłoszeniu. W ostatnim czasie temat MDR ponownie przyciągnął uwagę podatników za sprawą wydania przez Ministra Finansów pierwszej interpretacji ogólnej dotyczącej raportowania schematów podatkowych. Warto podkreślić, że interpretacja odnosiła się do zawierania umów leasingu. W roku 2025 MDR znajduje się w centrum uwagi w kontekście planowanych zmian przepisów dotyczących raportowania schematów.
Podczas webinaru eksperci omówią planowane zmiany przepisów oraz ich przewidywany wpływ na raportowanie schematów przez podatników. Przedstawią także aktualną praktykę w zakresie oceny poszczególnych zdarzeń jako uzgodnień podlegających raportowaniu.
Uczestnicy webinaru będą mieli okazję pozyskać praktyczną wiedzę dotyczącą aktualnej praktyki związanej z MDR, a także dowiedzą się o potencjalnych konsekwencjach wynikających z ewentualnych nieprawidłowości w raportowaniu. Odpowiemy również na liczne pytania między innymi:
Dlaczego warto przeprowadzić audyt występowania „schematów podatkowych?
Dlaczego należy ponownie zweryfikować prawidłowość stosowania procedury MDR, która została wdrożona już wcześniej?
Jak zaraportować ujawnione schematy MDR w brakującym zakresie?
Data
Czwartek, 3 kwietnia 2025 r., godz. 11:00
Agenda
Podczas webinarium eksperci omówią takie tematy jak:
-
- Raportowanie schematów podatkowych (MDR) – informacje ogólne
- Bieżące i planowane zmiany w przepisach MDR
- Aktualna praktyka w zakresie identyfikacji schematów . Nietypowe transakcje podlegające raportowaniu.
- Konsekwencje naruszeń przepisów dotyczących MDR
- Działania zabezpieczające i dobre praktyki
Spotkanie jest adresowane w szczególności do:
-
- członków zarządu,
- właścicieli,
- specjalistów ds. podatków zajmujących się także obowiązkami i zagadnieniami MDR,
- dyrektorów finansowych,
- głównych księgowych,
- kontrolerów finansowych,
- osób odpowiadających za przekazywanie informacji o schematach podatkowych w spółkach.
Dlaczego warto wziąć udział?
Podczas webinarium omówimy, kto i na jakiej podstawie jest zobowiązany do raportowania schematów podatkowych. Poruszymy zagadnienie wydanej niedawno interpretacji ogólnej dotyczącej raportowania zawieranych umów leasingu oraz przedstawimy planowane zmiany w przepisach, w tym m.in. zwolnienie promotorów z obowiązku raportowania, likwidację formularza MDR-2 oraz uproszczenia dotyczące MDR-3. Omówimy aktualną praktykę w zakresie uznawania określonych zdarzeń za uzgodnienia podlegające raportowaniu oraz pokażemy, jak w praktyce identyfikować zarówno typowe, jak i nietypowe schematy oraz w jakich sytuacjach powstaje obowiązek ich zgłoszenia. Wskażemy również, jakie sankcje – finansowe i karnoskarbowe – grożą za niewywiązanie się z obowiązków MDR. Na zakończenie przedstawimy praktyczne rekomendacje dotyczące wdrażania i aktualizacji procedury MDR, które pomogą ograniczyć ryzyko odpowiedzialności po stronie organizacji i osób zaangażowanych.”
Zasady uczestnictwa:
Spotkanie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Szkolenie w języku polskim. Podczas rejestracji prosimy o korzystanie ze służbowego adresu email.
Prelegent:

Dawid Zarębski
Tax Project Manager
Doradca podatkowy, Radca prawny
Dawid Zarębski, licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 13656) oraz radca prawny (nr wpisu Lb-1952), ma 15-letnie doświadczenie w reprezentowaniu klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi oraz w bieżącym doradztwie podatkowym.Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów w postępowaniach podatkowych, kontrolach podatkowych, celno-skarbowych oraz w postępowaniach kontrolnych. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla podmiotów krajowych i zagranicznych, głównie w obszarach VAT, podatku dochodowego od osób prawnych oraz MDR. Doradza również w zakresie odpowiedzialności karnej skarbowej oraz zarządzania ryzykiem podatkowym.
Najświeższe wpisy na naszym blogu:
Webinarium: Ulga B+R. Jak skorzystać z korzyści podatkowych?
Ulga Badawczo Rozwojowa (ulga B+R) to realna szansa na duże oszczędności podatkowe – przy...
Webinarium: Ulgi podatkowe na działania środowiskowe
Liczba dostępnych ulg podatkowych stale rośnie, a przedsiębiorcy coraz chętniej je wykorzystują....
Baza wzorcowa w Optimie. Jak sprawne przeprowadzić wdrożenie i uporządkować procesy
Wdrożenie księgowości w firmie lub biurze rachunkowym może być wyzwaniem, ale baza wzorcowa...