Spotkanie zostanie poświęcone kwestiom związanym z planowanymi zmianami w ustawie o podatku cukrowym oraz przedstawione zostaną kluczowe problemy interpretacyjne związane z dotychczasowym funkcjonowaniem opłaty cukrowej. Zmiany przepisów będą dotyczyć obszarów fundamentalnych, takich jak podmiot zobowiązany do zapłacenia opłaty cukrowej, czy napój będący przedmiotem tej opłaty. Zmiana przepisów będzie również oznaczać w wielu kwestiach utratę mocy ochronnej z już uzyskanych indywidualnych interpretacji.
Termin spotkania:
Wtorek, 25 października 2022 r. godzina 11:00
Agenda spotkania:
- Planowane zmiany w ustawie o podatku cukrowym, w tym m.in.:
- rozszerzenie definicji podmiotu obowiązanego do zapłaty opłaty,
- obciążenie opłatą cukrową sprzedaży napojów przez Internet,
- zmiany w zakresie weryfikacji czy opłata została już zapłacona na wcześniejszych etapach łańcucha dostaw,
- przeniesienie obowiązku zapłaty opłaty – z podmiotów dokonujących sprzedaży detalicznej lub sprzedających napoje do punktów sprzedaży detalicznej – na producentów, importerów oraz podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo napoje,
- zmiana definicji napoju,
- zmiana definicji „wprowadzenia na rynek krajowy napojów”.
- Podsumowanie – przegląd interpretacji indywidualnych – kluczowe aspekty.
Odbiorcy szkolenia:
Webinar przeznaczony jest dla dyrektorów finansowych, głównych księgowych, księgowych, menadżerów podatkowych, pracowników działów finansowo-księgowych oraz innych osób zajmujących się rozliczaniem podatkowym, w tym podatku cukrowego.
Kwestie, które będziemy omawiać podczas webinaru są szczególnie istotne dla:
- Producentów napojów,
- Importerów i dokonujących WNT,
- sieci restauracji, punktów gastronomicznych,
- operatorów maszyn vendingowych.
Dlaczego ten temat?
Na webinarze omówimy obszerny projekt nowelizacji ustawy o ustawy o zdrowiu publicznym w zakresie opłaty od środków spożywczych (tzw. opłata „cukrowa”). Podczas webinaru przedstawimy aktualne założenia prezentowanej nowelizacji oraz informacje praktyczne dotyczące funkcjonowania opłaty cukrowej w oparciu o wydane interpretacje indywidualne.
Zasady uczestnictwa:
Spotkanie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Szkolenie w języku polskim.
Prelegenci:

Radca prawny, Doradca podatkowy
Dawid posiada bogate doświadczenie zawodowe w reprezentowaniu klientów przed organami podatkowymi (m.in. w postępowaniach podatkowych, kontrolnych celno–skarbowych, kontrolach podatkowych i postępowaniach kontrolnych) oraz w postępowaniach sądowo – administracyjnych. Partycypuje w bieżącym doradztwie podatkowym podmiotom krajowym i zagranicznym, w szczególności w zakresie VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Doradza w kwestiach odpowiedzialności karnej skarbowej.
Karierę zawodową rozpoczął w jednej z czołowych międzynarodowych firm doradczych z Wielkiej Czwórki. Następnie stale podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, doradzając klientom instytucjonalnym w zespołach prawa podatkowego w firmach konsultingowych, kancelariach prawnych oraz prowadząc własną praktykę prawną.
Dawid jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.