Zespół Arena Advisory zaprasza na webinarium pod tytułem „Pakiet VAT e-commerce – zmiany w VAT od 1 lipca 2021”, które odbędzie się 8 czerwca 2021 o godzinie 11:00

W maju 2021 polski rząd przyjął nowelizację przepisów VAT wdrażającą unijne rozwiązania dotyczące tzw. pakietu e-commerce. Zawarte w nim zmiany mają na celu ułatwienie rozliczania VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Jak nowe przepisy wpłyną na funkcjonowanie modelu sprzedaży wysyłkowej w Unii Europejskiej? Temu zagadnieniu będzie poświęcona pierwsza część naszego webinaru.

Zmiany zawarte w pakiecie e-commerce obejmują m.in.:

  • likwidację zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro w całej Unii Europejskiej,
  • rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop (VAT-OSS),
  • nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.

Jakie skutki niesie ze sobą pakiet VAT e-commerce dla polskich firm?

Pakiet VAT e-commerce ma ułatwić działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy. Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w Internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w „jednym okienku”, w państwie swojej siedziby.

O pozostałych udogodnieniach, jak i obowiązkach sprzedawców internetowych związanych z wprowadzeniem pakietu e-commerce opowie podczas webinarium Przemysław Roszkowski,  Tax Manager Arena Advisory. Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu.

Agenda:

  1. Jak będzie wyglądał nowy model sprzedaży wysyłkowej w UE?
  2. Planowane obowiązki i udogodnienia wynikające z wprowadzenia systemu VAT-OSS?
  3. Jak zmieni się handel internetowy dla sprzedających za pośrednictwem platform sprzedażowych?
  4. Zmiany w zakresie sprzedaży towarów importowanych spoza terytorium UE?

Prelegent:

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12775). Przemysław posiada 10-letnie doświadczenie zawodowe związane z podatkiem od towarów i usług oraz bieżącym doradztwem podatkowym.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem od towarów i usług oraz w bieżącym doradztwie podatkowym. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. wsparcie w sprawach związanych z bieżącym funkcjonowaniem zagranicznych i polskich przedsiębiorstw działających w branżach FMCG, IT, logistycznej, energetycznej, zbrojeniowej oraz podmiotów z sektora publicznego. Prowadził liczne projekty obejmujące przeglądy podatkowe i doradztwo w zakresie strukturyzacji rozliczeń podatkowych oraz projekty związane z kalkulacją i odliczeniem podatku VAT.

Żaneta Gryka
Tax Manager

Licencjonowany doradca podatkowy (nr 13710). Żaneta posiada 6-letnie doświadczenie w doradztwie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem raportowania podatkowego

Żaneta specjalizuje się w sprawach związanych z raportowaniem podatkowym dla polskich oraz zagranicznych podmiotów. Prowadziła liczne projekty w obszarze VAT, CIT oraz WHT związane z kalkulacją podatków i ich rozliczeniem, a także odzyskiwaniem nadpłat. Zajmowała się również kwestiami raportowania MDR oraz obowiązkami raportowymi w zakresie cen transferowych.
Żaneta posiada doświadczenie w bieżącym doradztwie podatkowym m.in dla podmiotów z branż retail i e-commerce, IT, usługi budowlano-montażowe, consulting i usługi SSC. Wspierała klientów w trakcie kontroli i czynności sprawdzających, prowadziła przeglądy podatkowe oraz uczestniczyła w projektach z zakresu wdrożenia JPK oraz VDEK.