Webinar: Obowiązki z zakresu Cen Transferowych za 2019 rok

11. 09. 2020
Szkolenia i konferencje,Ceny transferowe

Obowiązki w Cenach Transferowych za 2019 rok, czyli z czym podatnik musi się zmierzyć w 2020?

 

Wrzesień to miesiąc, który dla większości podatników kojarzył się z wypełnieniem obowiązków z zakresu cen transferowych. Jednak pandemia COVID-19 dała podatnikom dodatkowy czas na dopełnienie obowiązków. Zespół Cen Transferowych i Wycen Arena Advisory zaprasza 23 września o godzinie 10:00 na bezpłatny webinar: Obowiązki z zakresu Cen Transferowych za 2019 rok.

 

Zgodnie z Tarczą 4.0. termin na wypełnienie obowiązków z zakres cen transferowych uległ wydłużeniu w większości przypadków do końca roku, jednak z pozoru dłuższy czas nie oznacza łatwości w realizacji obowiązków. Należy pamiętać, że rok 2020 to dla większości podatników pierwszy rok, w którym muszą zmierzyć się z nowymi przepisami w zakresie cen transferowych. Ponadto koniec roku to również inne obowiązki jak zamkniecie roku obrotowego, audyty czy planowanie budżetu na kolejny rok. Podsumowując, w 2020 roku podatnicy, oprócz obowiązków z zakresu rachunkowości, finansów czy księgowości, muszą jeszcze zmierzyć się z kolejnymi zmiany z zakresu cen transferowych, jak:

 • rozszerzona definicja podmiotów powiązanych,
 • zmiana progów zobowiązujących do sporządzania lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych,
 • wprowadzenie obowiązku przygotowywania analiz porównawczych dla wszystkich transakcji objętych obowiązkiem dokumentacyjnym,
 • wyłączenia obowiązku dla transakcji krajowych pomiędzy podmiotami powiązanymi pod pewnymi warunkami,
 • wprowadzenie uproszczeń dla transakcji dotyczących pożyczek oraz usług o niskiej wartości dodanej,
 • wprowadzenie obowiązku oświadczenia o rynkowości transakcji przez członków zarządu,
 • wprowadzenie recharakteryzacji i nierozpoznania skutków transakcji,
 • zmiana w zakresie korekt cen transferowych,
 • wprowadzenie nowego formularza zawierającego informację o cenach transferowych (TP-R).

 

Zespół Cen Transferowych Arena zapraszamy serdecznie na WEBINAR TP, na którym przypomnimy zmiany z jakimi przyszło podatnikom się zmierzyć w 2020 roku. Powiemy czemu nie warto zostawiać wypełniania obowiązków z zakresu cen transferowych na koniec roku oraz przestawimy bieżące stanowiska organów podatkowych w zakresie nowych regulacji.

 

 

 

Agenda:

 1. Obowiązki oraz zwolnienia dokumentacyjne za rok 2019 – kiedy sporządzić dokumentację a kiedy istnieje możliwość zwolnienia, co oprócz dokumentacji podatnik musi wiedzieć;
 2. Oświadczenie o rynkowości oraz formularz TP-R – czemu nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę;
 3. Odpowiedzialność – kto odpowiada, za co i jak się zabezpieczyć;
 4. TP adjustment i korekty cen transferowych – odsłona według nowych przepisów;
 5. Najnowsze interpretacje – podejście organów do przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019.

 

Prelegenci:

 

Jakub Patalas

Transfer Pricing & Valuations Manager

Jakub przeprowadził szereg projektów w zakresie analiz porównawczych, benchmarkingu oraz przygotowywania dokumentacji Local File i Master File. Był także zaangażowany w projekty obejmujące: przygotowywanie wniosków dotyczących uprzedniego porozumienia cenowego (tzw. APA), opracowywanie polityk cen transferowych i strukturyzację rozliczeń pomiędzy podmiotami z międzynarodowych grup kapitałowych, wsparcie podczas kontroli cen transferowych, przygotowywanie dokumentacji ochronnej (tzw. Business File) dla pomiotów osiągających przychody przekraczające 1 mld EUR.

Justyna Żbikowska

Senior Transfer Pricing Consultant

Justyna specjalizuje się w doradztwie podatkowym w zakresie cen transferowych. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje przygotowywanie dokumentacji cen transferowych, doradztwo z zakresu cen transferowych dla spółek działających w grupach kapitałowych, a także sporządzanie umów i rozliczeń dotyczących usług wewnątrzgrupowych. Ponadto brała udział w projektach due diligence.

 

Justyna jest absolwentką Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Prawo. Oprócz tego ukończyła Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim.

NEWSLETTER