Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML) spowodowała, że już 31.07.2021 roku wszystkie biura rachunkowe staną się instytucją obowiązaną. Dotychczas do tzw. instytucji obowiązanych należeli m.in. biegli rewidenci, podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz doradcy podatkowi.
W praktyce oznacza to, że wraz ze zmianą ustawy, na biura księgowe i osoby prowadzące usługi z dziedziny prowadzenia ksiąg podatkowych nałożono nowe, ważne obowiązki. Nawet małe biura księgowe zostały uznane za Instytucję Obowiązaną – z konsekwencjami w postaci obowiązku utworzenia i wdrożenia nowych procedur, raportowania transakcji do GIIF oraz szkoleń pracowników.
Chcemy wyjść Państwu na przeciw i wskazać w praktyczny sposób co biura rachunkowe powinny zrobić by spełnić wymogi ustawy. Powiemy o ocenie ryzyka dostosowanej do działalności oraz jak stosować adekwatnie środki bezpieczeństwa finansowego w stosunku do Klientów.
Serdecznie zapraszamy na informacyjny webinar: AML dla biur rachunkowych, który odbędzie się już 9 lipca 2021 r., o godzinie 11:00. Wydarzenie ma charakter bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc ograniczona. W ramach projektu edukacji przedsiębiorców, nasi eksperci przekażą wiedzę, która – mamy nadzieję – ułatwi biurom księgowym dostosowanie się do nowych wymogów.
AGENDA:
1. Podstawy prawne : krótko o ustawie AML oraz przepisach kodeksu karnego
2. Co to jest pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu
3. Pojęcie Instytucji Obowiązanej – czy jednoosobowe biuro księgowe też jest Instytucja Obowiązaną?
4. Obowiązki biur księgowych jako Instytucji Obowiązanych:
– obowiązki zarządu i kadry kierowniczej,
– ocena ryzyka i procedury wewnętrzne
– procedury i co dalej?
5. Przyjęcie Klienta – krok po kroku:
– co to są środki bezpieczeństwa finansowego i kto je stosuje?
– weryfikacja tożsamości Klienta, beneficjenta rzeczywistego i osoby upoważnionej
– dokumentowanie rozpoznanego ryzyka i przechowywanie dokumentacji
6. Obowiązki wobec Generalnego Inspektora Informacji Finansowej
– zgłaszanie o podejrzeniu prania pieniędzy
– zawiadomienia o podejrzanej transakcji – czy można post factum?
7. Kary administracyjne i odpowiedzialność karna
Prelegenci:
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w obszarze doradztwa prawnego. Poprzednio związana zawodowo z jednym z największych polskich banków, współpracowała także z międzynarodowymi i polskimi kancelariami prawnymi.
Obsługuje przedsiębiorców z zakresu prawa handlowego, prawa pracy oraz prawa cywilnego.
Z sukcesem brała udział w licznych projektach z zakresu nabywania przedsiębiorstw, nieruchomości oraz restrukturyzacji zatrudnienia. Posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu projektów due- diligence oraz audytów socjalnych przedsiębiorstw. Reprezentuje klientów przed sądami powszechnymi wszystkich instancji oraz przed Sądem Najwyższym. Posiada również szerokie doświadczenie legislacyjne, w tym ze szczególnym uwzględnieniem w tworzeniu regulaminów i procedur wewnętrznych.
Radca prawny, licencjonowany doradca podatkowy. Posiada ponad 19-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym i podatkowym.
Dominika jest ekspertem w zakresie opodatkowania działalności podmiotów gospodarczych. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie kompleksowego wsparcia podatkowego podmiotów z branży finansowej, nowych technologii oraz FMCG, w ramach wdrażania ulg podatkowych, projektów planowania podatkowego, restrukturyzacji spółek w ramach grup kapitałowych, w tym z udziałem podmiotów zagranicznych. Przeprowadza liczne przeglądy podatkowe (obejmujące swoim zakresem CIT, VAT, PCC, obowiązki płatnika PIT, ogólne i tematyczne), uczestniczy w wielu projektach due diligence, wspiera klientów podczas postępowań podatkowych oraz sądowych. Prowadząca i współprowadząca licznych szkoleń i konferencji o tematyce podatkowej.