Pilnowanie terminów naliczania list płac, wysyłania deklaracji do ZUS, badań lekarskich, szkoleń BHP czy kończących się umów bywają stresujące. Szczególnie jeśli przeoczymy terminy. Dlaczego nie mielibyśmy oszczędzić sobie dodatkowej pracy oraz nerwów? Tylko jak to zrobić? Na szczęście rozwiązanie jest bardzo proste. Automatyzacja prostych, powtarzalnych zadań za pomocą robotów RPA niesie ulgę dla działów Payroll.

Jakie zadania może wykonywać robot w obszarze Kadr i Płac?

Robotyzacja procesów w działach zajmujących się kadrami i płacami ma szerokie zastosowanie. Dzięki nim możliwe jest zautomatyzowanie zadań takich jak m.in.

  • Importowanie zwolnień lekarskich z systemu PUE,
  • Naliczanie list płac w wielu bazach, zatwierdzanie i wysyłanie ich mailem do klientów lub zapisywanie w dedykowanych folderach (szczególnie przydatne dla biur rachunkowych),
  • Wysyłanie przypomnień o zbliżających się terminach badań lekarskich, szkoleń i kończących się umów,
  • Przygotowywanie wydruków skierowań na badania,
  • Generowanie wszystkich wydruków związanych z zatrudnieniem nowej osoby (na podstawie danych w tabeli xls),
  • Wysyłanie i podpisywanie deklaracji DRA (istnieją systemy z tą funkcjonalnością wbudowaną).

Ile kosztuje, jak wygląda i jak długo może pracować robot?

Robot może pracować 24 godziny na dobę bez przerw. Co więcej koszt miesięczny to nawet nie 1/4 pensji minimalnej. Początkowa inwestycja polega na napisaniu przez programistów procesów, które są znacznie prostsze i wymagają mniej pracy niż tradycyjne dodatki i importery danych.

Klienci często pytają: „Co to jest ten wasz robot? Jak wygląda? Jak pracuje?”. Na pierwszych spotkaniach trudno wyobrazić sobie tę koncepcję, a w głowach klientów pojawia się wizja androida z filmu. Robot to aplikacja, która odpowiednio przygotowana, potrafi szybciej i dokładniej wykonywać pracę manualną wykonywaną przez człowieka, bez objawów zmęczenia.

Jakie korzyści zyska firma „zatrudniając” robota?

Główne korzyści z wdrożenia robotyzacji to oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów osobowych. Już pojedynczy dobrze zaprojektowany scenariusz może dać oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Robot wykorzystany w 70% swojego czasu (pracujący 17 godzin na dobę) może generować oszczędności w granicach 100-150 tysięcy złotych rocznie! Dodatkowo, skrupulatność naszego elektronicznego pracownika znacząco zmniejsza ilość błędów, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo i niezawodność.

Chcesz zautomatyzować dział Payroll w swojej firmie?
Skontaktuj się z Ekspertami Arena Digital.

Od czego należy zacząć wprowadzanie robota do działu Payroll? Często nie znamy w pełni potrzeb naszej firmy lub nie dostrzegamy wszystkich możliwości jakie oferuje robot. Zespół ekspertów z Arena Digital pomoże Ci we wdrożeniu robota, tym samym usprawniając pracę całego działu. Skontaktuj się z nami, a zapewnimy Ci kompleksowe i precyzyjne wsparcie. Pomagamy w wyborze, wdrożeniu, a także szkoleniu personelu. Pamiętaj, że inwestycja w odpowiednie narzędzia to inwestycja w rozwój Twojej firmy.

Autor:

Marta Pietrzak
Zespół Digital

Marta specjalizuje się we wdrażaniu programów Optima, Enova, Saledo w obszarze księgowości i modułu handlu , a także w tworzeniu zaawansowanych schematów księgowych. Zajmuje się wdrażaniem, programu Optima – moduły: Księgowość, Kasa Bank, Handel a także Środki Trwałe CRM. Posiada doświadczenie w tworzeniu wydruków w Crystal Reports. Prowadziła weryfikację i dekretację dokumentów w programie Symfonia, Wapro, Optima XL jak również Altum. Wspiera klientów w bieżących zapytaniach oraz prowadzi szkolenia. Doświadczenie zdobywała w firmach doradztwa księgowego jak również w firmach wdrażających systemy informatyczne.

Wojciech Hoheker
Zespół Digital

Wojciech specjalizuje się w integracji rozwiązań RPA z różnymi systemami i aplikacjami enterprise.
Prowadzi przepływ faktur przy użyciu botów RPA (UiPath i Power Automate), a także integruje rozwiązania RPA z Comarch Optima. Zajmuje się konfiguracją, testem oraz monitoringiem zautomatyzowanych przepływów pracy. Wspiera klientów w bieżącej konserwacji wdrożonych rozwiązań automatyzacyjnych. Zajmuje się wdrażaniem automatyzacji procesów manualnych, optymalizacją workflow, a także w zwiększa ich produktywność. Wojciech wspiera klientów poprzez projektowanie, tworzenie, wdrażanie jak również utrzymywanie rozwiązań RPA. Wykorzystuje przy tym między innymi: UiPath (w tym rozwiązania unattended, orchestrator, biblioteki, etc.), Power Automate, VBA, SQL, REST API, JSON ).