Ulgi podatkowe w branży IT. Praktyczne podejście do B+R oraz IP Box – webinar

16. 11. 2020
Szkolenia i konferencje,Ulgi

Ulga B+R to szansa na uzyskanie dodatkowych środków finansowych poprzez możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania określonych wydatków (kosztów kwalifikowanych) poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. IP Box to preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej.

Branża IT w Polsce notuje dynamiczny wzrost i pozostaje jednym ze strategicznych sektorów krajowej gospodarki. Ze względu na postęp technologiczny, branża ta jak mało która wykazuje się dużą konkurencyjnością oraz szybkim rozwojem technologicznym. Biznes informatyczno-programistyczny wymaga specjalnego podejścia, również w zakresie rozliczeń podatkowo-finansowych. Przedsiębiorcy, skupiając się na rozwoju nowych technologii, wdrażaniu projektów lub tworzeniu innowacyjnych programów, nadal nie zawsze wiedzą, jak poprawnie wdrożyć komplet ulg podatkowych, w tym także ulgi dotyczącej prac badawczo-rozwojowych. Wiele firm prowadzi takie prace na co dzień, nie zdając sobie sprawy z wiążących się z tym możliwości.

Już 25 listopada, o godzinie 10:00 Agata Czerniak, doradca podatkowy z zespołu Arena Tax przedstawi główne założenia ulgi B+R oraz ulgi IP Box. Wyjaśni również, dlaczego w obecnym czasie mogą one stanowić szczególnie efektywny sposób zwiększenia finansowania przedsiębiorstwa w branży IT.

Agenda webinaru: Ulgi podatkowe w branży IT. Praktyczne podejście do B+R oraz IP Box.

 

1. Czym jest działalność badawczo – rozwojowa w rozumieniu podatkowym i jak ją odnaleźć w branży IT?

 

2. Wsparcie od strony kosztowej – Ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R):

  • przedstawienie mechanizmu funkcjonowania ulgi B+R – potencjalne oszczędności podatkowe;
  • identyfikacja kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R w działalności IT;
  • obowiązki ewidencyjno-dokumentacyjne z związane z korzystaniem z ulgi B+R;
  • czy podmiot z branży IT może uzyskać status Centrum Badawczo Rozwojowego?

 

3. Wsparcie od strony przychodowej – IP Box – 5% stawka podatkowa:

  • przedstawienie mechanizmu funkcjonowania IP Box – kto może z niego skorzystać?
  • kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci programu komputerowego;
  • jak kalkulować dochód podlegający opodatkowaniu stawce 5%;
  • obowiązki ewidencyjno – dokumentacyjne.

 

4. Łączenie ulgi B+R i IP Box w branży IT.

 

 

Prelegent:

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 13135). Agata posiada 8-letnie doświadczenie w doradztwie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem tematów ulg podatkowych oraz postępowań spornych.

Agata brała udział w licznych projektach z zakresu innowacyjności (IP Box oraz B+R) w szczególności dla branży technologicznej i finansowej. Zajmuje się także kompleksowym doradztwem w kwestiach podatkowych, w szczególności w zakresie VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych, w tym cen transferowych, a także zagadnień związanych z odpowiedzialnością karną-skarbową osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe. Doradzała w trakcie wielu kontroli podatkowych i skarbowych, reprezentując klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi, m.in. w sporach podatkowych dotyczących usług pośrednictwa finansowego oraz instrumentów finansowych, a także czynności sprawdzających z zakresu ulg podatkowych.

NEWSLETTER