5 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Wśród zaproponowanych zmian znalazła się również propozycja nowelizacji art. 18d Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Ustawy o CIT), która usuwa fragment dotyczący możliwości kwalifikacji kosztów ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych jedynie od podmiotów tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla firm korzystających z ulgi B+R, ponieważ poza otwarciem katalogu kosztów na usługi świadczone przez wszystkie podmioty niepowiązane, nowe brzmienie przepisu umożliwiłoby również kwalifikację tzw. umów B2B do kosztów ulgi badawczo-rozwojowej.

    Problematyczne usługi zewnętrzne w kontekście ulgi B+R

    Aktualne brzmienie art. 18d ust. 2 pkt. 3 Ustawy o CIT jest następujące: „Za koszty kwalifikowane uznaje się: (…) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.”

    Wskazany art. 7 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ściśle definiuje listę podmiotów, które mogą być dostawcami usług doradczych, ekspertyz itd., wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej. W praktyce oznacza to ograniczenie dostępnej puli usługodawców do uczelni wyższych oraz instytutów badawczych i naukowych.

    Takie podejście prawodawcy powoduje, że wiele podmiotów korzystających z ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie może odliczyć wszystkich faktycznie poniesionych kosztów związanych z działalnością B+R. Dzieje się tak, gdy te koszty nie spełniają wymogów kwalifikowalności określonych w Ustawie o CIT.

    Obecnie podmioty kalkulujące koszty projektów badawczo-rozwojowych muszą wyłączać z ulgi koszty usług doradczych, jeśli nie zostały one wykonane przez podmioty wskazane w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Sytuacja ta nie zmienia się, nawet jeśli te usługi były integralną częścią projektu B+R i bez ich udziału projekt nie mógłby być pełni przeprowadzony, podczas gdy Spółka może kalkulować do ulgi inne poniesione koszty związane z działalnością B+R, np. wynagrodzenia, amortyzacja środków trwałych czy materiały.

    Proponowana zmiana przepisów ułatwi kalkulację ulgi B+R, co w efekcie zwiększy korzyści podatkowe dla podmiotów korzystających z tej preferencji podatkowej.

     

    Umowy B2B w uldze B+R

    Poza wyżej opisanymi ułatwieniami, proponowana zmiana w przepisach ma również istotne znaczenie dla tzw. umów B2B („business to business”), które stanowią alternatywną formę współpracy.

    Do tej pory prawodawca, w katalogu kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, preferował umowy o pracę oraz umowy zlecenia i o dzieło. Brak możliwości zakwalifikowania kosztów umów B2B był szczególnie rozczarowujący dla branży IT, gdzie tego typu umowy często stanowią podstawę wykonywania działalności, w tym czynności o charakterze badawczo-rozwojowym.

    Nawet zmiany wprowadzone na początku 2022 roku, które miały motywować do większego korzystania z ulgi B+R poprzez możliwość odliczenia 200% wartości kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń, nie skłoniły wielu spółek do oferowania umów o pracę regularnym współpracownikom.

    Teraz ten dylemat zniknie, a spółki będą mogły osiągnąć większe korzyści podatkowe, kwalifikując do ulgi B+R koszty ponoszone w ramach umów B2B.

     

    Większe korzyści podatkowe jeszcze pod znakiem zapytania

    Mogłoby się wydawać, że powyższe zmiany w Ustawie o CIT to naturalny krok w kierunku zachęcenia większej liczby podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową do korzystania z ulgi B+R. Projekt nowelizacji ustawy jest planowany do przyjęcia w IV kwartale 2024 r., a same zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Oznaczałoby to, że koszty umów B2B mogłyby być włączone do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R już za kilka miesięcy.

    Jednak wprowadzenie tych propozycji stoi pod znakiem zapytania, szczególnie w kontekście innych, planowanych na nadchodzące miesiące, zmian w prawie. W sierpniu, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pojawił się projekt ustawy, który wprowadza m.in. wymóg zatrudnienia przy stosowaniu preferencji podatkowej jaką jest IP Box, co ograniczyłoby możliwość korzystania z niego przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

    Dodatkowo, wciąż trwają konsultacje nad Projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, ogłoszonym 25 kwietnia 2024 r. Ustawa ta, poprzez wprowadzenie tzw. podatku wyrównawczego, może również wpłynąć na zakres stosowania różnych preferencji podatkowych, w tym ulgi badawczo-rozwojowej.

    Ostateczne przyjęcie i praktyczne stosowanie znowelizowanych przepisów dotyczących ulgi B+R a także kwalifikowania kosztów umów B2B będzie zależało od finalnego brzmienia wspomnianych regulacji. O wszelkich zmianach i aktualnościach będziemy na bieżąco informować.

     

    Autorzy:
    Kamil Wilk

    Kamil Wilk

    Senior Tax Consultant

    Kamil specjalizuje się w doradztwie w zakresie ulg podatkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ulgi badawczo-rozwojowej oraz dotacji na projekty B+R i inwestycje greenfield. W swojej pracy wspiera klientów na każdym etapie realizacji projektu, od koncepcji, przez przygotowanie wniosków o dofinansowanie, negocjacje umów, aż po rozliczenia dotacji i nadzór nad zgodnością z zasadami pomocy publicznej. Posiada doświadczenie w projektach z różnych programów wsparcia, takich jak Szybka Ścieżka, Kredyt Technologiczny, Grant Rządowy czy Krajowy Plan Odbudowy, współpracując z firmami z branż IT, motoryzacyjnej, przemysłowej i innych.

    Doświadczenie zawodowe zdobywał w jednej z czołowych firm doradczych z Wielkiej Czwórki, biorąc udział w szeregu projektów z zakresu ulg podatkowych oraz dotacji, w szczególności dla projektów badawczo-rozwojowych.

    Kamil jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość, gdzie ukończył studia I i II stopnia.

     

    Hubert Raczyński

    Piotr Brodzik

    Tax Project Manager

    Piotr specjalizuje się w doradztwie podatkowym w zakresie podatku dochodowego
    od osób prawnych. Zaangażowany był w szereg projektów związanych
    m.in. z bieżącym doradztwem podatkowym w zakresie podatków CIT, PIT oraz VAT, kalkulacjami podatkowymi, przeglądami podatkowymi w zakresie CIT oraz implementacją ulgi podatkowych, w szczególności ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz IP Box.

    Przed dołączeniem do zespołu Arena Tax, Piotr zdobywał doświadczenie zawodowe
    w jednej z firm tzw.: Wielkiej Czwórki w zespole Corporate Tax. Specjalizował
    się przede wszystkim w bieżącym doradztwie podatkowym dla polskich
    i zagranicznych podmiotów m.in. z branży chemicznej, usługowej czy produkcyjnej.

    Absolwent Ekonomii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu fuzji i przejęć w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

    Najświeższe wpisy na naszym blogu: