Ulga B+R dla producentów maszyn i urządzeń – artykuł dla STAL Metale& Nowe Technologie

21. 04. 2021
Artykuły,Ulgi

Ulga na działalność badawczo rozwojową (B+R) cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorstw, jednak część podmiotów w dalszym ciągu nie ma świadomości, że może z niej skorzystać. Działalność badawczo-rozwojową kojarzymy bowiem z opracowywaniem rozwiązań innowacyjnych na skalę światową czy europejską.

Jest to powszechny mit, ponieważ z ulgi na działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać nie tylko podmioty prowadzące badania naukowe, ale także te kształtujące i wykorzystujące posiadaną wiedzę do planowania produkcji, ulepszania produktów, procesów i usług. W praktyce oznacza to, że do skorzystania z ulgi B+R kwalifikuje się duża większość polskich firm produkcyjnych, w tym producenci maszyn i urządzeń.

Przykładami działalności badawczo-rozwojowej realizowanej przez podmioty z branży maszynowej mogą być między innymi:

  • Budowanie prototypów nowych maszyn
  • Prace koncepcyjne nad produktem
  • Budowanie maszyn pod konkretne zamówienie klienta
  • Próby technologiczne
  • Prace nad ulepszeniem procesu produkcyjnego poprawiające jakość wytwarzanych produktów

Ze względu na znaczne oszczędności podatkowe, które niesie ze sobą ulga B+R warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat jej rozliczania i rozważyć skorzystanie z niej przez swoją firmę. Specyfikę wdrożenia ulgi B+R w branży producentów maszyn i urządzeń na łamach magazynu STAL Metale& Nowe Technologie omówił doradca podatkowy Bartosz Mroczkowski. Zachęcamy do lektury artykułu.

Magazyn „STAL Metale& Nowe Technologie” to jeden z niewielu na polskim rynku dwumiesięczników branżowych prezentujących aktualną problematykę techniczną rynku stali i metali nieżelaznych. Czasopismo wydawane jest od 2006r.

Skontaktuj się z autorem:

Bartosz Mroczkowski
Tax manager
+48 509 954 523
bartosz.mroczkowski@arenaadvisory.com
NEWSLETTER