Ulga na działalność badawczo rozwojową (B+R) cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorstw, jednak część podmiotów w dalszym ciągu nie ma świadomości, że może z niej skorzystać. Działalność badawczo-rozwojową kojarzymy bowiem z opracowywaniem rozwiązań innowacyjnych na skalę światową czy europejską.
Jest to powszechny mit, ponieważ z ulgi na działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać nie tylko podmioty prowadzące badania naukowe, ale także te kształtujące i wykorzystujące posiadaną wiedzę do planowania produkcji, ulepszania produktów, procesów i usług. W praktyce oznacza to, że do skorzystania z ulgi B+R kwalifikuje się duża większość polskich firm produkcyjnych, w tym producenci maszyn i urządzeń.
Przykładami działalności badawczo-rozwojowej realizowanej przez podmioty z branży maszynowej mogą być między innymi:
- Budowanie prototypów nowych maszyn
- Prace koncepcyjne nad produktem
- Budowanie maszyn pod konkretne zamówienie klienta
- Próby technologiczne
- Prace nad ulepszeniem procesu produkcyjnego poprawiające jakość wytwarzanych produktów
Ze względu na znaczne oszczędności podatkowe, które niesie ze sobą ulga B+R warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat jej rozliczania i rozważyć skorzystanie z niej przez swoją firmę. Specyfikę wdrożenia ulgi B+R w branży producentów maszyn i urządzeń na łamach magazynu STAL Metale& Nowe Technologie omówił doradca podatkowy Bartosz Mroczkowski. Zachęcamy do lektury artykułu.
Magazyn „STAL Metale& Nowe Technologie” to jeden z niewielu na polskim rynku dwumiesięczników branżowych prezentujących aktualną problematykę techniczną rynku stali i metali nieżelaznych. Czasopismo wydawane jest od 2006r.