Spółki zaskoczone raportowaniami MDR i obowiązkami WHT – Terminy przypadną na wakacje

10. 07. 2023
Podatki,Artykuły

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego przyśpieszy obowiązkową sprawozdawczość spółek, terminy nałożą się na sezon urlopowy.

Jak wyglądają obowiązki sprawozdawcze po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego (1 lipca 2023 r.)?

Do kiedy należy złożyć raport MDR i co to oznacza w praktyce?

Najpóźniej do 30 sierpnia br. trzeba zaraportować tzw. „krajowe schematy podatkowe”.  W zależności od sytuacji terminy mogą upływać już na początku sierpnia, np. raportowanie MDR-3 może pojawić się nawet 1 sierpnia br.

W praktyce oznacza to, że podatnicy będą mieli tylko miesiąc na przeprowadzenie obowiązkowego audytu występowania „schematów podatkowych”, sprawdzenie stosowania procedury MDR, którą wcześniej wdrożyli oraz zaraportowanie MDR.

Raportowanie musi objąć ponad 2 lata, czyli cały okres pandemii – od marca 2020 roku.

Brak wypełnienia obowiązku raportowania może skutkować karami finansowymi, nawet do 10 mln zł oraz sankcjami na gruncie KKS, czyli odpowiedzialnością karną skarbową. Z kolei pociągnięcie osoby fizycznej do odpowiedzialności karnej skarbowej skutkuje brakiem możliwości pełnienia określonych funkcji w spółkach.

Co należy zrobić, aby nadal nie pobierać podatku u źródła (WHT) przy wypłatach dokonywanych kontrahentom zagranicznym?

Do końca sierpnia 2023 polscy płatnicy podatku u źródła powinni zweryfikować, czy posiadane przez nich certyfikaty rezydencji podatkowej są nadal ważne. Jest to kolejne zagadnienie, które przypada na sezon urlopowy, a jego niedopilnowanie może przynieść skutek pobrania podatku u źródła w Polsce.

Przypominamy, iż polscy przedsiębiorcy, którzy wypłacają określone należności podmiotom zagranicznym, są obowiązani jako płatnicy pobierać i wpłacać do polskiego urzędu skarbowego podatek u źródła od tych należności. Podatek dotyczy m. in. wypłat odsetek, dywidend, należności licencyjnych lub wynagrodzenia za usługi niematerialne. Posiadając jednak ważny certyfikat rezydencji podatkowej zagranicznego kontrahenta, polski płatnik może zastosować preferencyjne stawki lub nawet nie pobierać podatku u źródła – o ile przewidują to właściwe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy.

Płatnicy podatku u źródła mogą korzystać z „przeterminowanych” certyfikatów wyłącznie do końca sierpnia 2023 r. Wobec powyższego, płatnicy będą musieli wystąpić do zagranicznych kontrahentów o przekazanie nowych certyfikatów.

Nowe certyfikaty należy pozyskać w szczególności w przypadku planowanych wypłat należności po 1 września 2023 r.

Szczegóły na temat tego zagadnienia znajdziecie Państwo również w naszym artykule: Certyfikat rezydencji.

Skomplikowane? Nie z pomocą Arena Tax!

W ramach przybliżenia Państwu tematu MDR zapraszamy na webinar, który odbędzie się 20 lipca 2023 r o godzinie 11:00. Uczestnictwo w szkoleniu pozwoli Państwu na zapoznanie się z tematyką związaną z raportowaniem schematów podatkowych, ze szczególnym uwzględnieniem odwieszenia terminów raportowania „krajowych schematów podatkowych”.

Autorzy:

Dawid Zarębski, Łukasz Kumkowski, Rafał Dubiel

Masz pytania?

Dawid Zarębski
Project Tax Manager
+48 519 570 971
dawid.zarebski@arenaadvisory.com

Łukasz Kumkowski
Tax Manager
+48 572 295 956
lukasz.kumkowski@arenaadvisory.com

Rafał Dubiel
Project Tax Manager
+48 572 349 099
rafal.dubiel@arenaadvisory.com
NEWSLETTER