W odpowiedzi na skutki wrześniowej powodzi zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2024 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 1390, dalej: „Rozporządzenie w sprawie terminów”). Rozporządzenie odnosi się do sytuacji związanych z powodzią we wrześniu 2024 r. Odroczeniu podlegają obowiązki podatkowe dla osób i firm z terenów dotkniętych powodzią. Rozporządzenie weszło w życie 19 września 2024 r.

Aby podatnik lub płatnik mógł skorzystać z udogodnień przewidzianych Rozporządzeniem w sprawie terminów musi spełniać następujące warunki:

  • być poszkodowanym w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654);
  • mieć siedzibę, zarząd lub miejsce zamieszkania na terenie gminy poszkodowanej, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. poz. 1371);
  • prowadzić działalność gospodarczą na terenie gminy, o której mowa powyżej.

Ostatni z warunków nie musi być spełniony w celu skorzystania z udogodnień dotyczących podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pojęcie poszkodowanego, o którym mowa wyżej, odnosi się do kilku kategorii podmiotów. Obejmuje ono osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Poszkodowani to ci, którzy na skutek powodzi doznali szkód majątkowych. Mogą to być także osoby, które utraciły, choćby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu.

Nowe przepisy mają na celu złagodzenie obciążeń fiskalnych. Zaproponowana forma wsparcia wychodzi naprzeciw podatnikom, którzy mają trudności z bieżącym funkcjonowaniem z powodu zniszczeń spowodowanych przez żywioł.

Poniżej przedstawiamy kluczowe udogodnienia.

Preferencje dla podatników PIT i CIT

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie terminów, terminy płatności zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za miesiące od sierpnia do grudnia 2024 r. lub – w przypadku zaliczek płaconych za okresy kwartalne – za III i IV kwartał 2024 r., zostały przedłużone. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym rozliczające się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak również pracodawcy odprowadzający zaliczki na PIT za swoich pracowników, będą mogły dokonać zapłaty zaliczek do 30 kwietnia 2025 r.

Zaliczki na podatek CIT będzie można zapłacić do dnia 31 marca 2025 r. Jeśli termin na złożenie zeznania podatnika CIT i zapłatę podatku przypada na dni od wejścia w życie Rozporządzenia w sprawie terminów do dnia 31 grudnia 2024 r., a rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, obowiązki również zostają przesunięte do ostatniego dnia marca przyszłego roku.

Powyższe terminy stosuje się do zapłaty podatku PIT i CIT od przychodów z budynków.

W przypadku podatników CIT, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i kończy się w okresie od dnia wejścia w życie Rozporządzenia w sprawie terminów do dnia 31 grudnia 2024 r. przedłużeniu do dnia 31 marca 2025 r. uległ również termin złożenia zeznania CIT-8.

Estoński CIT

Przedsiębiorcy korzystający z estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodów spółek, również otrzymali dodatkowy czas na uregulowanie swoich zobowiązań. Jeśli termin płatności podatku przypadał na wrzesień lub październik 2024 r., został on przedłużony o trzy miesiące. Taka zmiana daje firmom większą elastyczność i pomaga utrzymać stabilność finansową w trudnym okresie.

Zmiany w terminach dotyczących VAT

Podatnicy VAT, których termin zapłaty podatku przypada między wejściem w życie Rozporządzenia w sprawie terminów a końcem grudnia 2024 r., zyskali możliwość uregulowania płatności do 25 stycznia 2025 r. Dodatkowo JPK, w tym JPK składane przez grupy VAT, oraz informacje podsumowujące (VAT-UE) za okres do 31 października 2024 r. mogą zostać złożone do 25 listopada 2024 r.

Zmiany w podatkach od spadków i darowizn oraz PCC

Osoby zobowiązane do złożenia zeznań lub zapłaty podatku od spadków i darowizn, które miały to zrobić między wejściem w życie Rozporządzenia w sprawie terminów a 31 października 2024 r., mogą to zrobić do 31 stycznia 2025 r. Dotyczy to również zgłoszenia SD-Z2, dotyczącego darowizny lub spadku po osobie najbliższej, jeśli sześciomiesięczny termin upływa w tym samym okresie. Taki sam termin obowiązuje w przypadku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla tych, których termin przypadał na okres od września do października 2024 r.

Podsumowanie

Nowe przepisy podatkowe wprowadzone po wrześniowej powodzi mają na celu złagodzenie obciążeń finansowych poszkodowanych firm i osób prywatnych. Warto zatem monitorować zmiany w prawie i dostosowywać swoje działania tak, aby móc w pełni skorzystać z dostępnych preferencji podatkowych.

 

Autorzy:
Małgorzata Żaczek Accounting Project Manager w księgowości Arena Advisory

Karol Szelągowski

Adwokat

Karol specjalizuje się w doradztwie podatkowym w zakresie podatku od towarów i usług. Brał udział w licznych przeglądach podatkowych z zakresu VAT oraz w projektach dotyczących m.in. rozliczenia podatku VAT w przypadku transakcji łańcuchowych oraz kalkulacji i odliczenia podatku VAT. Karol zajmuje się również doradztwem w zakresie podatku CIT, w ramach którego realizował projekty dotyczące rozliczania podatku u źródła. 

Małgorzata Żaczek Accounting Project Manager w księgowości Arena Advisory

Izabela Trykozko

Izabela posiada doświadczenie w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych. Wspiera podmioty krajowe i zagraniczne z różnych branż w zakresie bieżącego doradztwa podatkowego. Aktywnie współpracuje przy realizacji projektów związanych z ulgami podatkowymi oraz przeprowadza przeglądy podatkowe.

Najświeższe wpisy na naszym blogu: