Polski Ład: jak zminimalizować straty – komentarz dla CRN

28. 12. 2021
Podatki,Artykuły

Polski Ład to niewątpliwie jedna z największych rewolucji podatkowych w kraju od dziesiątek lat. Nic dziwnego, że budzi wiele kontrowersji i niepewność wśród przedsiębiorców i pracowników. Nowe regulacje podatkowe wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku – warto więc przypomnieć jakie zmiany na nas czekają i co można zrobić, by zminimalizować straty.

Jedną z kluczowych zmian w nowym systemie jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, a drugiego progu podatkowego – z 85,5 tys. do 120 tys. złotych. Dochody na poziomie ponad 120 tys. zł czeka podatek w wysokości 32%. Pracownicy stracą natomiast możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Od nowego roku składka zdrowotna będzie obliczana na podstawie dochodu lub na postawie przychodu w przypadku ryczałtowców. Polski Ład przewiduje szereg zmian dotyczących ulg dla przedsiębiorców – w branży IT najważniejsze nadal będą B+R oraz IP Box. Dodatkowo, radykalne zmiany będą dotyczyć także estońskiego CITu – początkowo nieudany, od nowego roku ma stanowić bardzo poważną alternatywę dla wielu spółek. Polski Ład łagodzi kreyteria korzystania, wprowadza rozszerzenie możliwości skorzystania z estońskiego CIT-u o spółki komandytowe i komandytowo–akcyjne.

Zmian jest dużo. Jaki sposób opodatkowania zatem najbardziej się opłaca – podatek liniowy czy ryczałt? Jak będzie obliczana składka zdrowotna? Co z estońskim CITem? Jakie zmiany dotkną ulg podatkowych? Doradca podatkowy i radca prawny Agata Paul komentuje zmiany podatkowe Polskiego Ładu na łamach grudniowego wydania miesięcznika CRN w artykule „Polski Ład: jak zminimalizować straty”. Dostęp online do magazynu: CRN 12/2021 – CRN Dla resellerów, VAR-ów i integratorów IT

O czasopiśmie CRN

CRN Polska to miesięcznik w formie elektronicznej zajmujący się opisem najnowszych wydarzeń i bieżącą analizą trendów na rynku IT. Czasopismo jest przeznaczone dla przedsiębiorców z branży IT: resellerów, VAR-ów i integratorów. Prenumerata czasopisma jest bezpłatna i dostępna jedynie dla pracowników firm branży IT.

W grudniowym wydaniu Zachęcamy do zapoznania się z artykułem umieszczonym w CRN Polska, który przybliża zagadnienie ulg w Polskim Ładzie.

Dodatkowe pytania?

Dominika Ramírez-Wołkiewicz
Tax Partner
+48 503 630 046
dominika.ramirez@arenaadvisory.com
NEWSLETTER