Przepisy o fundacji rodzinnej obowiązują już ponad rok. Od tego czasu instytucja ta zyskała ogromną popularność. Poza samym aspektem sukcesji majątku i biznesu rodzinnego, przyczyną tak dużego zainteresowania fundacją rodzinną są także względy podatkowe. Ustawodawca w sposób bardzo korzystny uregulował opodatkowanie tej instytucji. Zasady te są jednak dość specyficzne w porównaniu do opodatkowania innych podmiotów. Z tego względu budzą liczne wątpliwości, co potwierdza ilość kierowanych do organów podatkowych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej.

Czy to oznacza, że fundacja rodzinna nie płaci podatku?

Kiedy jednak pojawi się podatek?

Jakie podatki fundacja rodzinna jednak zapłaci?

Co warto mieć na uwadze do czasu wpisu fundacji do rejestru fundacji rodzinnych?

Od czego zależy to czy beneficjent zapłaci podatek?

Już 25 lipca 2024 r. o godzinie 11 nasi eksperci odpowiedzą na te i wiele innych pytań, które nurtują przyszłych i obecnych fundatorów/beneficjentów w kontekście regulacji podatkowych.

Zasady uczestnictwa:

Czwartek 25 lipca 2024 r. godz. 11:00

Agenda:

  • Fundacja rodzinna – co to za instytucja?
  • Jaką działalność może prowadzić fundacja rodzinna i dlaczego katalog dozwolonej działalności ma tak duże znaczenie?
  • Podatek dochodowy w fundacji rodzinnej (kiedy jest, kiedy nie ma i od czego to zależy),
  • Czy fundacja rodzinna może płacić inne podatki?
  • Kiedy pojawia się podatek po stronie beneficjentów?
  • Czy możemy mówić o ukształtowanej linii orzeczniczej w odniesieniu do fundacji rodzinnej?

Spotkanie jest adresowane w szczególności do:

  • właścicieli,
  • przedsiębiorców prowadzących biznesy rodzinne,
  • osób odpowiedzialnych za obsługę księgowo – podatkową firm rodzinnych.

Zasady uczestnictwa:

Spotkanie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Szkolenie w języku polskim. Podczas rejestracji prosimy o korzystanie ze służbowego adresu email.

Prelegenci:

Agata Paul

Doradca podatkowyRadca prawny

Agata specjalizuje się w doradztwie podatkowym związanym z obsługą procesów restrukturyzacyjnych tj. fuzje i przejęcia (M&A), podziały, przekształcenia, aporty, sprzedaże przedsiębiorstw, a także udziałów w spółkach kapitałowych oraz planowaniu podatkowym.
Posiada doświadczenie w bieżącym doradztwie podatkowym w zakresie podatków CIT, PIT, PCC, PON dla przedsiębiorców m.in. z branży energetycznej, wodno-kanalizacyjnej, produkcyjnej, budowlanej jak również nieruchomościowej. Agata jest autorem komentarzy prasowych, artykułów, a także publikacji o tematyce podatkowej. Jest współautorem publikacji Zamknięcie roku 2021 (Wydawnictwo „Rachunkowość”, Warszawa 2021).
Wieloletni wykładowca m.in. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Wcześniejsze doświadczenie zdobywała w dużej spółce audytorskiej a także w kancelariach prawnych.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

W jaki sposób robotyzacja procesów RPA wpiera działy Payroll?

Mateusz Krawczyński

Doradca podatkowy

Mateusz specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym, przeglądach due diligence, kontrolach i postępowaniach podatkowych, a także postępowaniach sądowo-administracyjnych.
Zajmuje się obsługą klientów w zakresie podatków: CIT, PIT, VAT jak również PCC. Mateusz uczestniczy w projektach dotyczących podatków od spadków i darowizn, podatków i opłat lokalnych, a także składek ZUS i zdrowotnych.
Świadczy usługi na rzecz polskich oraz zagranicznym podmiotów korporacyjnych w szczególności z branży produkcyjnej, budowlanej, nieruchomościowej, a także informatycznej. Doradza zarówno na gruncie transakcji krajowych jak i międzynarodowych. Wcześniejsze doświadczenie zawodowe zdobywał w firmach z tzw. Wielkiej Czwórki oraz w kancelariach podatkowych.
Autor artykułów w sferze istotnych nowelizacji przepisów prawa podatkowego jak i omawiających ugruntowaną praktykę podatkową.
Absolwent studiów magisterskich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Rachunkowość.