Podatek CIT w spółkach komandytowych

7. 12. 2020
Podatki,Szkolenia i konferencje

Ostatnie miesiące okazały się wyjątkowo stresującym czasem dla właścicieli spółek komandytowych nie tylko ze względu na sytuację gospodarczą panującą w kraju i na świecie, lecz także ze względu na zmiany opracowywane przez rząd. Ustawa wprowadzająca CIT dla spółek komandytowych wywołała ogromne poruszenie w wielu środowiskach – głównie podatkowym, prawniczym i księgowym. Mimo wielu postulatów przeciwnych zmianom, 28 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, a dzień później podpisał ją Prezydent, po czym 30 listopada została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że wszystkie terminy zostały zachowane, a ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku.

Pomimo, że ustawa wchodzi w życie od stycznia 2021, przewidziana jest możliwość zastosowania nowych przepisów dopiero od dnia 1 maja 2021 r. Taka decyzja daje firmom dodatkowy czas na odpowiednie przygotowanie się na nachodzące zmiany. Co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas?

Przede wszystkim należy rozważyć różnorodne działania mające na celu zniwelowanie skutków niekorzystnych zmian opodatkowania. Możliwości jest wiele, od przekształcenia formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej po skorzystanie z podatku estońskiego (zwolnienia firm o obrotach nieprzekraczających 50 mln złotych rocznie z podatku od dochodów pod warunkiem niewypłacania zysków, a przeznaczenia ich na nowe inwestycje i rozwój działalności). Opracowanie strategii nie jest jednak proste, szczególnie dla przedsiębiorców niebędących ekspertami w dziedzinie podatków.

Liczna grupa przedsiębiorców na pewno zdecyduje się na samodzielne wprowadzanie przekształceń, lecz każde podjęte kroki wiążą się z poważnymi konsekwencjami dla spółki. Samodzielne działanie może okazać się ryzykowne. Z uwagi na poziom skomplikowania ustawy, rychły termin wejścia w życie nowych zasad oraz agresywne działania organów podatkowych w ostatnich latach, podjęcie działań prawnych czy podatkowych wymaga konsultacji ze specjalistami.

Aby ułatwić przedsiębiorcom podjęcie właściwych decyzji podczas tak nerwowego nich czasu oraz rozwiać wątpliwości, eksperci Arena Advisory przygotowali kolejną już edycję wydarzenia „Spółki komandytowe podatnikiem CIT – jak się przygotować„, który odbędzie się 14 grudnia o godzinie 11. Podczas bezpłatnego webinaru, Bartosz Mroczkowski –  doradca podatkowy Arena Tax, szczegółowo omówi nadchodzące zmiany opodatkowania, przedstawi propozycje czynności przygotowawczych oraz scharakteryzuje alternatywy dla działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej.

Agenda:

 

1.Zmiany w przepisach w zakresie spółek komandytowych i spółek jawnych;

  • Styczeń czy maj ? – moment obowiązywania przepisów.
  • Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych
  • Prawo do odliczenia podatku dla niektórych wspólników.
  • Wypłaty środków pieniężnych do spółki matki.

 

2.Czynności przygotowawcze – co można zrobić, żeby zniwelować skutki niekorzystnych zmian?

  • Co z ryzykiem prowadzonej działalności gospodarczej?
  • Kwestia zakumulowanego zysku.

 

3.Jeśli nie spółka komandytowa to co? – inne opcje prowadzenia działalności gospodarczej.

  • Inne formy zapewniające jednokrotne opodatkowanie.
  • Podatek estoński.

 

Serdecznie zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa w wydarzeniu, a także zachęcamy do przesyłania nurtujących Państwa pytań na adres webinary[at]arenaadvisory.com. Postaramy się odpowiedzieć na nie podczas wirtualnego spotkania.

NEWSLETTER