W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowane zostały wstępne założenia planowanych zmian w ustawach podatkowych. Zmiany mają zostać przyjęte jeszcze w tym roku, tak aby obowiązywały od stycznia 2025 r. Projekt ustawy zmieniającej ustawy podatkowe nie został jeszcze opublikowany, natomiast z obecnych informacji można dowiedzieć się, że są planowane zmiany m.in. w uldze IP Box.

Zmiany w uldze IP Box: Co oznaczają dla jednoosobowych działalności B2B?

Planowane zmiany w największym stopniu mogą dotyczyć informatyków prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i współpracujących na zasadach B2B z firmami. Bowiem w założeniach do projektu zawarta jest informacja, że od nowego roku ulgę IP Box będą mogli stosować jedynie przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 3 pracowników na umowę o pracę przez 300 dni w skali roku. Oznacza to, że informatycy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie będą mogli korzystać z obniżonej 5% stawki podatku dochodowego.

Zmiany w opodatkowaniu dla informatyków: Ryczałt i nowe zasady składek

W związku z planowanymi zmianami, warto rozważyć również inne formy opodatkowania. Należy rozważyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który dla informatyków wynosi 12%, a w niektórych sytuacjach nawet tylko 8,5%. Natomiast należy pamiętać, że przy opodatkowaniu ryczałtem nie mamy prawa do rozpoznania kosztów podatkowych. Dodatkowo od nowego roku mają zmienić się także zasady obliczania wysokości składki zdrowotnej, co również może mieć wpływ na wybór formy opodatkowania.

W związku z planowanymi niekorzystnymi zmianami informatycy powinni wziąć również pod uwagę zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i skorzystanie z 50% kosztów uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów: Kluczowe zasady i korzyści dla pracodawców

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia cały szereg działalności, którym przysługuje prawo do zastosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Wśród nich można wymienić m.in. działalność twórczą w zakresie programów komputerowych oraz gier komputerowych. Suma kosztów uzyskania przychodów nie może w takiej sytuacji przekroczyć 85.528 zł.

Aby móc skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest spełnienie określonych warunków dotyczących: honorarium autorskiego oraz przeniesienia praw autorskich do utworu na pracodawcę. Dodatkowo, aby skorzystć z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest ustalenie honorarium autorskiego. Ponieważ podwyższone koszty przysługują wyłącznie w stosunku do części wynagrodzenia związanego z twórczymi obowiązkami, a nie do całości wynagrodzenia. Należy pamiętać, że umowa o pracę może być także korzystniejsza z perspektywy pracodawcy, który będzie mógł ją rozliczyć w ramach ulgi B+R. Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 3 pracowników będzie mógł nadal na niezmienionych zasadach korzystać również z ulgi IP Box.

Podsumowanie

Dopóki nie zostanie opublikowany projekt ustawy, pozostajemy w sferze domysłów o tym, jakie zmiany zostaną wprowadzone. Niemniej jednak, w chwili obecnej możemy powiedzieć, że będą to zmiany na niekorzyść podatników, ponieważ wprowadzą ograniczenia w stosowaniu ulgi. Osoby korzystające z ulgi IP Box powinny śledzić nadchodzące zmiany, aby móc dokonać stosownej zmiany w sposobie opodatkowania oraz zastanowić się nad ewentualnym zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Autorzy:

Bartosz Mroczkowski

Bartosz od wielu lat wspiera klientów w zakresie doradztwa podatkowego, przede wszystkim przy transakcjach restrukturyzacyjnych, obejmujących przejęcia, połączenia, podziały oraz transfery aktywów przedsiębiorstw polskich i zagranicznych, planowania podatkowego oraz międzynarodowego prawa podatkowego. Posiada doświadczenie w zakresie przeprowadzania i koordynacji projektów typu due diligence. Bartosz prowadzi także projekty z obszaru implementacji ulgi na działalność badawczo-rozwojową, IP Box oraz ulgi na nowe inwestycje. Zajmuje się również bieżącym doradztwem w zakresie podatku CIT, PIT, VAT oraz PCC. Obsługuje firmy z różnych branż, m.in.: IT, medycznej, budowlanej, nieruchomościowej, produkcyjnej oraz finansowej.

Mateusz Rowicki

Mateusz Rowicki

Mateusz specjalizuje się w realizacji przeglądów podatkowych typu due diligence. Prowadzi również bieżące doradztwo w zakresie podatku CIT, PIT, VAT oraz PCC. Obsługuje firmy z różnych branż, m.in.: IT, budowlanej, nieruchomościowej, produkcyjnej, a także finansowej. Posiada doświadczenie w zakresie podatków CIT, PIT, VAT, a także PCC i PON. Doświadczenie zawodowe zdobywał w dziale podatkowym w jednej z największych międzynarodowych kancelarii prawnych w Polsce.
Absolwent Wydziału Prawa w Akademii Leona Koźmińskiego. Studiował również Finanse i Rachunkowość.