W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowane zostały wstępne założenia planowanych zmian w ustawach podatkowych. Zmiany mają zostać przyjęte jeszcze w tym roku, tak aby obowiązywały od stycznia 2025 r. Projekt ustawy zmieniającej ustawy podatkowe nie został jeszcze opublikowany, natomiast z obecnych informacji można dowiedzieć się, że są planowane zmiany m.in. w uldze IP Box.
W związku z planowanymi niekorzystnymi zmianami informatycy powinni wziąć również pod uwagę zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i skorzystanie z 50% kosztów uzyskania przychodów.
Koszty uzyskania przychodów: Kluczowe zasady i korzyści dla pracodawców
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia cały szereg działalności, którym przysługuje prawo do zastosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Wśród nich można wymienić m.in. działalność twórczą w zakresie programów komputerowych oraz gier komputerowych. Suma kosztów uzyskania przychodów nie może w takiej sytuacji przekroczyć 85.528 zł.
Aby móc skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest spełnienie określonych warunków dotyczących: honorarium autorskiego oraz przeniesienia praw autorskich do utworu na pracodawcę. Dodatkowo, aby skorzystć z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest ustalenie honorarium autorskiego. Ponieważ podwyższone koszty przysługują wyłącznie w stosunku do części wynagrodzenia związanego z twórczymi obowiązkami, a nie do całości wynagrodzenia. Należy pamiętać, że umowa o pracę może być także korzystniejsza z perspektywy pracodawcy, który będzie mógł ją rozliczyć w ramach ulgi B+R. Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 3 pracowników będzie mógł nadal na niezmienionych zasadach korzystać również z ulgi IP Box.
Podsumowanie
Dopóki nie zostanie opublikowany projekt ustawy, pozostajemy w sferze domysłów o tym, jakie zmiany zostaną wprowadzone. Niemniej jednak, w chwili obecnej możemy powiedzieć, że będą to zmiany na niekorzyść podatników, ponieważ wprowadzą ograniczenia w stosowaniu ulgi. Osoby korzystające z ulgi IP Box powinny śledzić nadchodzące zmiany, aby móc dokonać stosownej zmiany w sposobie opodatkowania oraz zastanowić się nad ewentualnym zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.
Autorzy:
Bartosz Mroczkowski
Bartosz od wielu lat wspiera klientów w zakresie doradztwa podatkowego, przede wszystkim przy transakcjach restrukturyzacyjnych, obejmujących przejęcia, połączenia, podziały oraz transfery aktywów przedsiębiorstw polskich i zagranicznych, planowania podatkowego oraz międzynarodowego prawa podatkowego. Posiada doświadczenie w zakresie przeprowadzania i koordynacji projektów typu due diligence. Bartosz prowadzi także projekty z obszaru implementacji ulgi na działalność badawczo-rozwojową, IP Box oraz ulgi na nowe inwestycje. Zajmuje się również bieżącym doradztwem w zakresie podatku CIT, PIT, VAT oraz PCC. Obsługuje firmy z różnych branż, m.in.: IT, medycznej, budowlanej, nieruchomościowej, produkcyjnej oraz finansowej.
Mateusz Rowicki
Mateusz specjalizuje się w realizacji przeglądów podatkowych typu due diligence. Prowadzi również bieżące doradztwo w zakresie podatku CIT, PIT, VAT oraz PCC. Obsługuje firmy z różnych branż, m.in.: IT, budowlanej, nieruchomościowej, produkcyjnej, a także finansowej. Posiada doświadczenie w zakresie podatków CIT, PIT, VAT, a także PCC i PON. Doświadczenie zawodowe zdobywał w dziale podatkowym w jednej z największych międzynarodowych kancelarii prawnych w Polsce.
Absolwent Wydziału Prawa w Akademii Leona Koźmińskiego. Studiował również Finanse i Rachunkowość.