Rok do roku coraz więcej polskich firm podnosząc konkurencyjność swojej oferty stawia na innowacyjne rozwiązania. Podobnie jest z automatyzacją i robotyzacją.



Zarówno funkcjonująca od 2016 roku ulga na prace badawczo rozwojowe – ulga B+R, oraz późniejsza, bo działająca w Polsce od 2019 roku – ulga IP BOX, pozwalają skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów działalności innowacyjnej. Ministerstwo Finansów planuje jednak kilka dodatkowych ulepszeń w zakresie ulg i preferencji podatkowych, mających wesprzeć podatników przy wprowadzaniu nowych rozwiązań. Ulga na robotyzację, ulga na prototyp oraz ulga na innowacyjnych pracowników, to nowe ulgi podatkowe, których wprowadzenie od 2022 r. zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Ich obecność w polskim systemie podatkowym była sygnalizowana od dawna, teraz są przedstawiane jako element tzw. Polskiego Ładu. Ponadto zmodernizowane mają zostać dotychczas funkcjonujące ulgi podatkowe wspierające innowacyjność, czyli wspomniane ulga B+R oraz IP Box.

W sierpniowym wydaniu miesięcznika Forbes Polska, Tax Managing Partner Aneta Saramak komentuje zachęty podatkowe dla firm stosujących nowatorskie rozwiązania.

Dostęp cyfrowy do artykułu: https://lnkd.in/eTAZcfMA