Korzyści i uproszczenia w VAT oraz ulgi podatkowe w branży medycznej – zaproszenie na webinar

1. 02. 2021
Szkolenia i konferencje,Ulgi,VAT

Polska branża medyczna jest coraz bardziej innowacyjna. Placówki medyczne jak najczęściej wykorzystują nowinki technologiczne i innowacyjne rozwiązania, a producenci sprzętu medycznego przedstawiają coraz to bardziej wyszukane rozwiązania oparte o nowoczesne technologie. Arena Advisory zaprasza na wyjątkowe wydarzenie online dedykowane przedstawicielom firm z branży medycznej. W agendzie m.in. jak wprowadzane innowacje mogą pozytywnie wpłynąć na wysokość płaconego podatku? Jakie korzyści dla branży medycznej może nieść za sobą planowany VAT grouping? A także, jakie uproszczenia i ułatwienia dla branży medycznej weszły już w życie w 2021 roku? Odpowiedzi już 23 lutego 2021 r. o godz. 11:00.

Rok 2020 wraz z pandemią COVID-19 pokazały, że aby dostosować się do wyzwań stojących przed systemami ochrony zdrowia, firmy z branży medycznej muszą na bieżąco reagować na nowe ograniczenia i potrzeby rynku, co także wymaga innowacyjnego podejścia. Pomimo trudnego i wymagającego czasu dla branży, warto dostrzec optymistyczny aspekt dla sektora medycznego, jakim są szerokie możliwości korzystania z ulgi B+R.

Planowane są też dodatkowe korzyści i uproszczenia dla branży medycznej w zakresie podatku VAT. Polska rozważa wprowadzenie tzw. podatkowych grup VAT, nadal trwają konsultacje z Komitetem ds. VAT Komisji Europejskiej. Podstawowym założeniem funkcjonowania VAT groupingu będzie brak opodatkowania VAT transakcji „wewnątrzgrupowych” oraz wspólne rozliczenie w zakresie podatku VAT wszystkich członków grupy VAT.

Slim VAT jest efektem prowadzonego przez Ministerstwo Finansów audytu przepisów, mającego na celu dostosowanie ich do praktycznych warunków działania polskich firm. Na podstawie wyciągniętych wniosków podjęto decyzję o wprowadzeniu zmian w VAT dotyczących m.in. prostszego fakturowania, ułatwień dla eksporterów czy ujednolicenia kursów walut z podatkiem dochodowym. Wskutek tego powstał Slim VAT, akronim utworzony ze słów simple, local and modern (prosty, lokalny i nowoczesny).

Dział podatkowy Arena Advisory zaprasza na merytoryczny webinar, podczas którego doradcy podatkowi przedstawią najważniejsze zagadnienia związane z istniejącymi i planowanymi ulgami podatkowymi (z uwzględnieniem specyfiki branży medycznej), a także jak najnowsze zmiany VAT mogą wpływać na funkcjonowanie sektora. Rejestracja i uczestnictwo dla przedstawicieli firm z branży medycznej są bezpłatne. Uczestnicy otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu.

Termin: 23 luty 2021 r.

Godz. 11:00 – 12:30

>>Rejestracja<<

AGENDA:

CZĘŚĆ I: Zmiany w VAT dla branży medycznej

1. Grupy VAT – zwiększenie efektywności rozliczeń w finansowych grupach kapitałowych z branży medycznej

2. Pakiet uproszczeń do ustawy o VAT Slim VAT:

  • Nowe zasady rozliczania faktur korygujących,
  • Reguły przeliczania kursów walutowych,
  • Zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności,
  • Opodatkowanie zaliczek w eksporcie towarów,
  • Zmiany dotyczące wiążących informacji stawkowych,
  • Dalsze planowane zmiany w VAT.

 

CZĘŚĆ II: Ulgi podatkowe dla podmiotów z branży medycznej

3. Ulga na działalność badawczo-rozwojową;

  • Podstawowe zasady działania;
  • Praktyczne przykłady wykorzystania w branży medycznej.

4. Ulga IP Box;

  • Podstawowe zasady działania;
  • Praktyczne przykłady wykorzystania w branży medycznej.

5. Ulga na prototyp i robotyzację – założenia nowych ulg podatkowych;

6. Pytania i odpowiedzi.

Prelegenci:

Przemysław Roszkowski
Doradca podatkowy

Przemysław specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem od towarów i usług oraz w bieżącym doradztwie podatkowym. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. wsparcie w sprawach związanych z bieżącym funkcjonowaniem zagranicznych i polskich przedsiębiorstw oraz podmiotów z sektora publicznego. Prowadził liczne projekty obejmujące przeglądy podatkowe i doradztwo w zakresie strukturyzacji rozliczeń podatkowych oraz projekty związane z kalkulacją i odliczeniem podatku VAT.

Bartosz Mroczkowski
Doradca podatkowy

Bartosz prowadzi liczne projekty z obszaru implementacji ulgi na działalność badawczo-rozwojową, IP Box oraz ulgi na nowe inwestycje. Od wielu lat wspiera swoich klientów także w zakresie doradztwa podatkowego, przede wszystkim przy transakcjach restrukturyzacyjnych, obejmujących przejęcia, połączenia, podziały oraz transfery aktywów przedsiębiorstw polskich i zagranicznych, planowania podatkowego oraz międzynarodowego prawa podatkowego. Posiada doświadczenie w zakresie przeprowadzania i koordynacji projektów typu due diligence.

Patronat branżowy:

Patronat medialny:

NEWSLETTER