Ceny transferowe – obowiązki raportowania za rok 2023
Przypominamy o zbliżających się terminach raportowania w obszarze cen transferowych przypadających już na październik 2024 r. Za 2023 r. podatnicy realizujący transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi zobowiązani są do:
- przygotowania dokumentacji cen transferowych,
- zaraportowania transakcji z podmiotami powiązanymi w informacji o cenach transferowych (formularzu TPR-C) oraz
- złożenia oświadczenia TP w formularzu TPR-C pod rygorem odpowiedzialności karno-skarbowej.
Podobnie jak w zeszłym roku, informację TPR-C składamy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, według wzoru i sposobu wysyłki ustalonego w zeszłym roku. Należy pamiętać, iż integralną częścią formularza TPR-C jest oświadczenie TP, tj. oświadczenie podatnika o tym, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Formularz TPR-C
Formularz TPR-C, w tym oświadczenie TP, jest składane przez:
- kierownika jednostki (w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu),
- osobę upoważnioną do reprezentowania oddziału przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce,
- osobę fizyczna w przypadku podmiotu będącego osobą fizyczną.
Zgodnie z przepisami, istnieje również możliwość złożenia i podpisania formularza TPR-C przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Należy podkreślić, że odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń podatnika z podmiotami powiązanymi została przypisana bezpośrednio członkom zarządu spółki poprzez obowiązek podpisania i składania oświadczenia TP. Tym samym, zwracamy Państwa uwagę przed ewentualnymi sankcjami podatkowymi oraz karno-skarbowymi, które mogą zmaterializować się u członków zarządu.
Biorąc pod uwagę powyższe, warto już teraz rozpocząć analizę obowiązków cen transferowych oraz identyfikację osób, które uprawnione są do złożenia formularza TPR-C w Państwa podmiocie.
Kto musi sporządzić dokumentację cen transferowych?
Lokalna dokumentacja cen transferowych (Local File) jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość przekracza w roku podatkowym następujące progi dokumentacyjne:
- 10 000 000 PLN – w przypadku transakcji towarowych oraz transakcji finansowych,
- 2 000 000 PLN – w przypadku transakcji usługowych i innych transakcji,
- 2 500 000 PLN – w przypadku transakcji finansowych zawartych z podmiotem z raju podatkowego (powiązanym lub niepowiązanym),
- 500 000 PLN – w przypadku transakcji innych niż finansowe zawartych z podmiotem z raju podatkowego (powiązanym lub niepowiązanym).
Podmioty powiązane posiadają również obowiązek przygotowania grupowej dokumentacji cen transferowych (Master File), który dotyczy podmiotów objętych konsolidacją metodą pełną lub proporcjonalną, należących do grupy podmiotów powiązanych:
· dla której jest sporządzane sprawozdanie finansowe, oraz
Terminy raportowania
Terminy raportowania dokumentacji cen transferowych za 2023 r. prezentują się następująco:
- lokalna dokumentacja cen transferowych (Local File) wraz z analizami porównawczymi (benchmarkami) – do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego,
- informacja o cenach transferowych (TPR-C) – do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego,
- grupowa dokumentacja cen transferowych (Master File) – do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Przykład numer 1
Przeanalizujmy przykład spółki XYZ Sp. z o.o., żeby wskazać jej podstawowe obowiązki raportowania w zakresie cen transferowych::
- rok podatkowy spółki trwa od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.;
- w tym okresie spółka zawarła transakcję kontrolowaną polegającą na zakupie towaru od zagranicznego podmiotu powiązanego na kwotę 20 000 000 PLN;
- spółka należy do grupy kapitałowej XYZ, której skonsolidowane przychody za 2022 r. wyniosły 150 000 000 PLN (czyli za poprzedni rok obrotowy grupy).
Biorąc pod uwagę powyższe, spółka XYZ sp. z o.o. jest zobowiązana do raportowania lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2023 r., a terminy na wypełnienie tych obowiązków są następujące:
- lokalna dokumentacja cen transferowych (Local File) do 31 października 2024 r.,
- informacja o cenach transferowych (TPR-C) zawierająca oświadczenie TP do 2 grudnia 2024 r. (30 listopada 2024 r. wypada w sobotę, zatem efektywny termin na złożenie TPR-C przypada na 2 grudnia 2024 r.).
Przykład numer 2
- rok podatkowy spółki trwa od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.;
- w tym okresie spółka zawarła transakcję kontrolowaną polegającą na udzieleniu pożyczki na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego na kwotę 40 000 000 PLN;
- spółka należy do grupy kapitałowej XYZ, której skonsolidowane przychody w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. przekroczyły 200 000 000 PLN (czyli za poprzedni rok obrotowy grupy).
Biorąc pod uwagę powyższe, spółka AAA sp. z o.o. jest zobowiązana do sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy 2023 (Local File i Master File), a terminy na wypełnienie niniejszych obowiązków są następujące:
- lokalna dokumentacja cen transferowych (Local File) do 31 stycznia 2025 r.,
- informacja o cenach transferowych (TPR-C) zawierająca oświadczenie do 28 lutego 2025 r.,
- grupowa dokumentacja cen transferowych (Master File) do 31 marca 2025 r.
Lokalna dokumentacja cen transferowych (Local File) jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość przekracza w roku podatkowym następujące progi dokumentacyjne:
- 10 000 000 PLN – w przypadku transakcji towarowych oraz transakcji finansowych,
- 2 000 000 PLN – w przypadku transakcji usługowych i innych transakcji,
- 2 500 000 PLN – w przypadku transakcji finansowych zawartych z podmiotem z raju podatkowego (powiązanym lub niepowiązanym),
- 500 000 PLN – w przypadku transakcji innych niż finansowe zawartych z podmiotem z raju podatkowego (powiązanym lub niepowiązanym).
Podmioty powiązane posiadają również obowiązek przygotowania grupowej dokumentacji cen transferowych (Master File), który dotyczy podmiotów objętych konsolidacją metodą pełną lub proporcjonalną, należących do grupy podmiotów powiązanych:
- dla której jest sporządzane sprawozdanie finansowe, oraz
- której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym kwotę 200 000 000 PLN lub jej równowartość.
Mając na uwadze zbliżające się terminy na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych oraz sprawozdawczych, rekomendujemy już teraz podjęcie odpowiednich działań z zakresu cen transferowych.
Skomplikowane? Nie z Arena Advisory
Nasz Zespół Cen transferowych i Wycen Arena Advisory może Państwa wspomóc w przeprowadzeniu analizy obowiązków w zakresie cen transferowych, w tym w ocenie możliwości skorzystania ze zwolnień czy uproszczeń, a także przygotować niezbędne dokumentacje, analizy oraz gotowy do złożenia formularz TPR-C.
Autorzy:
Hubert Raczyński
Transfer Pricing & Valuations Manager
Hubert Raczyński posiada 7-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze cen transferowych, z doświadczeniem w prowadzeniu zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych projektów. Zapewnia wsparcie w corocznym cyklu raportowania TP, w tym w przygotowywaniu dokumentacji Local File/Master File, analiz porównawczych oraz formularzy TPR-C. Doradza w zakresie optymalnych rozwiązań zarządzania ryzykiem cen transferowych. Hubert prowadzi także bieżące projekty doradcze w obszarze TP, w ramach których ustala parametry rozliczeń wewnątrzgrupowych dla różnego rodzaju transakcji materialnych, niematerialnych i finansowych. Opracowuje modele strukturyzacji zadłużenia, a w razie potrzeby zapewnia wsparcie podczas kontroli podatkowych i postępowań dotyczących uprzednich porozumień cenowych (APA).
W trakcie swojej kariery Hubert pracował w firmach z Wielkiej Czwórki, dostarczając rozwiązania w zakresie cen transferowych dla międzynarodowych korporacji z takich branż jak nieruchomości, dobra konsumpcyjne, żywność i napoje, transport i logistyka, centra usług wspólnych, IT, motoryzacja i media.
Kacper Nadolski
Transfer Pricing & Valuations Senior Consultant
Kacper specjalizuje się w doradztwie podatkowym w zakresie cen transferowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje przygotowywanie lokalnych i grupowych dokumentacji cen transferowych, analiz porównawczych z wykorzystaniem specjalistycznych baz danych, wypełnianie obowiązków sprawozdawczych, takich jak informacja TPR, wypracowywanie i weryfikacje metodologii kalkulacji cen, przygotowywanie polityk i procedur oraz bieżące doradztwo z zakresu cen transferowych dla spółek działających w grupach kapitałowych.
Najświeższe wpisy na naszym blogu:
Webinarium: Świadome ceny transferowe w transakcjach finansowych
Świadome ceny transferowe w transakcjach finansowych – jak łącząc zaawansowane narzędzia,...
Webinar: Ceny transferowe w branży IT – kluczowe aspekty i obowiązki za rok 2022
W dynamicznym środowisku informatycznym, gdzie transakcje kontrolowane są często nieodłączną...
Webinar: Ceny transferowe w branży budowlanej i deweloperskiej – o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu obowiązków za 2022 rok
Branża budowlana i deweloperska charakteryzują się realizowaniem transakcji, których wartość może...