Automatyzacja sprawdzania list sankcyjnych

27. 03. 2023
Automatyzacja sprawdzania list sankcyjnych, Arena Tax
Artykuły,Digital

Minął już rok od agresji Rosji na Ukrainę. Rok podczas którego jako społeczeństwo pokazaliśmy, że los Ukrainy i ich mieszkańców nie jest nam obojętny. Pomagaliśmy i pomagamy na wiele różnych sposobów. Są jednak pytania, które budzą wątpliwości:

Czy jako polscy przedsiębiorcy wypełniamy nasze obowiązki, jak chociażby te nakładane na nas ustawą z dnia 13 kwietnia 2022 r. „o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego”?

Czy każdy z nas w swojej firmie choć raz dokonał sprawdzenia kontrahentów, czy przypadkiem firmy lub osoby nimi kierujące nie zostały objęte sankcjami?

Czym są listy sankcyjne?

Listy sankcyjne to zbiory osób, organizacji i  przedsiębiorstw, którym nałożone zostały sankcje przez władze państwowe lub organizacje międzynarodowe. Ich celem jest uniemożliwienie tym podmiotom prowadzenia działalności finansowej lub handlowej, a także izolacja ich na arenie międzynarodowej.

Weryfikacja list sankcyjnych jest niezwykle ważna. Celem polityki sankcyjnej jest zapobieganie finansowaniu działań zbrojnych przez osoby i organizacje znajdujące się na listach sankcyjnych.

Jak weryfikować podmioty na listach sankcyjnych?

W celu weryfikacji możemy stosować różne narzędzia informatyczne, które pozwalają na szybką i skuteczną identyfikację podmiotów z list sankcyjnych.

Automatyzacja sprawdzania list sankcyjnych

Jednym z takich narzędzi jest oprogramowanie do weryfikacji list sankcyjnych przygotowane przez ekspertów digital z Grupy Arena, zwany „Robotem”. Jest to zaawansowany system, który umożliwia automatyczną identyfikację osób i organizacji znajdujących się na listach sankcyjnych. Oprogramowanie to wykorzystuje bazy danych zawierające informacje o osobach i organizacjach objętych sankcjami, które są regularnie aktualizowane. Dzięki temu system może dokonywać weryfikacji niemal w czasie rzeczywistym.

Program wykorzystuje zarówno interfejsy programistyczne jak i oprogramowanie typu RPA (robot proces automation), dzięki którym możliwa jest integracja różnych aplikacji z systemami weryfikacji list sankcyjnych. Takie rozwiązanie umożliwia automatyczny monitoring podejrzanych podmiotów.

Narzędzia informatyczne do weryfikacji list sankcyjnych mają szereg zalet. Przede wszystkim umożliwiają one szybką i skuteczną identyfikację osób i organizacji objętych sankcjami. Dzięki temu można uniknąć narażania się na ryzyko finansowe i reputacyjne związane z nieumyślnym prowadzeniem transakcji z podmiotami z list sankcyjnych.

Weryfikacja list sankcyjnych za pomocą narzędzi informatycznych jest również znacznie bardziej efektywna niż tradycyjne metody, takie jak przeglądanie papierowych list czy ręczna identyfikacja. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zwiększyć skuteczność działań zapobiegających finansowaniu działań przestępczych.

Największe zalety automatyzacji sprawdzania list sankcyjnych

  • Możliwość dostosowania procesu pod konkretnego klienta – indywidualizacja i modyfikacja procesu ze względu na bieżące potrzeby.
  • Brak kosztów w nieproduktywnym czasie – jeśli robot nie pracuje koszt jest minimalny.
  • Stały koszt za godzinę pracy.
  • Możliwość wykorzystania robota w innych procesach.

Nie przykładajmy ręki do bogacenia się kosztem ludzi, którym pomagamy, nie handlujmy z podmiotami, które finansują pośrednio lub bezpośrednio politykę kremlowską. Jako przedsiębiorcy mamy obowiązek „patrzenia na ręce naszych kontrahentów”. Dzięki nowoczesnym technologiom mamy też narzędzia, które nam w tym pomogą.

Autor: Michał Strycki, Digital

Podziel się artykułem na Linkedin

Masz pytania?

Michał Strycki
Digital Manager
+48 22 102 21 00
michal.strycki@arenaadvisory.com
NEWSLETTER