Na co dzień nasi eksperci spotykają się z różnymi usługami ubezpieczeniowymi, agencjami oferującymi szeroki zakres ochrony w każdym obszarze naszego życia. W poniższym artykule przedstawimy szerzej, kto dokładnie oferuje nam produkty ubezpieczeniowe i jak wygląda ta praca. Czy słyszałeś może o OFWCA?

Kim jest OFWCA?

OFWCA to Osoba Fizyczna Wykonująca Czynności Agencyjne. OFWCA to też agent ubezpieczeniowy lub pośrednik ubezpieczeniowy, który wykonuje obowiązki w imieniu innego agenta lub multiagencji, w celu zawarcia umowy ubezpieczeniowej lub przeprowadzenia transakcji. Osoba ta zobowiązuje się działać w najlepszym interesie multiagencji, towarzystw ubezpieczeniowych, agenta oraz klientów.
Osoba Fizyczna Wykonująca Czynności Agencyjne (OFWCA) pełni takie same funkcje co agent ubezpieczeniowy, jednak nie musi posiadać licencji agenta i nie musi mieć zarejestrowanej działalności, gdyż przeważnie wykonuje czynności na podstawie umowy zlecenia, zawartej z agentem ubezpieczeniowym lub multiagencją.

Czym zajmuje się OFWCA?

Zajmuje się między innymi wyszukiwaniem klientów na poszczególne produkty ubezpieczeniowe. Zadaniem OFWCA jest przedstawienie ofert ubezpieczeniowych multiagencji, którą reprezentuje, w sposób jak najbardziej przejrzysty i dopasowany do wymogów klienta.
Jakie to dokładnie zadania?

  • aktywne pozyskiwanie klientów,
  • przygotowywanie umów ubezpieczenia,
  • zawieranie umów ubezpieczenia,
  • nadzorowanie czynności agencyjnych.

Jak zostać OFWCA?

Jest to forma współpracy niewymagająca założenia działalności gospodarczej, dzięki czemu unikamy kosztów związanych z prowadzeniem firmy, formalności i ryzyka. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które chciałby zarabiać w tej branży, początkowo budując bazę swoich klientów.

Warunki formalne

Osoba chcąca zostać OFWCA powinna: mieć minimum średnie wykształcenie, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, okazać zaświadczenie o niekaralności, być wpisaną do rejestru agentów (zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń art. 19 ust.2).

Po skontaktowaniu się z wybraną multiagencją ubezpieczeniową, która wprowadzi kandydata w branżę ubezpieczeń, należy przygotować wymagane dokumenty i ustalić szczegóły z dedykowanym managerem.

Aby uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego należy wziąć udział w szkoleniach, które zarówno teoretycznie i praktycznie przygotują do pracy agenta.

Jednocześnie multiagencja organizuje najszybsze możliwie terminy egzaminów licencyjnych wymaganych rozporządzeniem Ministra Finansów.

W każdym Towarzystwie trzeba zdać egzamin on-line składający się z pytań  zamkniętych (odpowiedzi A, B, C). Pierwszy egzamin, niezależnie od Towarzystwa składa się ze 100 pytań, a każdy kolejny ma od 30 do 40 pytań.

Po każdym zdanym egzaminie kandydat otrzymuje indywidualne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego (okres oczekiwania to około 14 dni). Przekazuje je do swojej multiagencji, by mieć dostępy do Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Agent (czyli firma) ma wpis w KNF, a każda OFWCA jako tzw. „PRACOWNIK AGENTA” otrzymuje wpis pod agencją, z którą nawiązuje współpracę. Można każdego sprawdzić na https://rpu.knf.gov.pl/

Wybór agencji

Przy wyborze multiagencji do współpracy, warto zwrócić uwagę na te kluczowe czynniki:

  • reputacja danej multiagencji,
  • warunki współpracy (prowizje, wypłacalność),
  • innowacyjne rozwiązania wspomagające codzienną obsługę klientów (np. CRM dla agenta ubezpieczeniowego),
  • wsparcie merytoryczne i szkolenia (najlepiej online) dostępne na miejscu.

Różnica między OFWCA a agentem ubezpieczeniowym

OFWCA, pośrednik ubezpieczeniowy, który nie podpisuje umowy bezpośrednio z jednym lub wieloma Towarzystwami Ubezpieczeń, za to decyduje się na zawarcie umowy z Multiagencją Ubezpieczeniową. Dzięki temu jedna umowa pozwala, by na jej bazie uzyskać dostęp do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu ofert Towarzystw.

Agent ubezpieczeniowy, współpracuje bezpośrednio z Towarzystwem, może samodzielnie negocjować warunki umów z Towarzystwami, jednak działając w pojedynkę jako lokalny pośrednik, może uzyskać na start mniej korzystne warunki prowizyjne i dużo większy zakres obowiązków, związanych z doradztwem i utrzymywaniem kontaktu z klientem.

Zarobki – OFWCA a agent ubezpieczeniowy

Pomiędzy zarobkami OFWCA a agenta ubezpieczeniowego nie ma wielkiej różnicy. Różnice w prowizjach są nieznaczne.

Multiagencja, jako pośrednik ogólnopolski niejednokrotnie uzyskuje wyższe prowizje niż mały, lokalny agent, dzięki temu może zapłacić więcej niż Towarzystwo płaci małemu pośrednikowi.

Istnieje scenariusz, w którym OFWCA jest zatrudniona u Agenta Ubezpieczeniowego na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej. Wówczas zarobki OFWCA określa umowa.

Warto jednak mieć na uwadze, że pracując jako OFWCA nie jest się pracownikiem Agenta Ubezpieczeniowego. Zarobki OFWCA są określone prowizyjnie, na konkretne wartości % od sprzedaży poszczególnych polis. Zatem wynagrodzenie nie jest sztywne a kilka dużych polis może wygenerować zarobek w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcielać się w rolę OFWCA w wolnym czasie i czerpać korzyści finansowe jak z dodatkowego źródła. To może stanowić bardzo satysfakcjonujące połączenia dla osób pracujących na umowie o pracę.

W celu poszerzenia wiedzy o zarobkach OFWCA, podleganiu ubezpieczeniom z tytułu wykonywanej umowy agencyjnej lub możliwościach rozliczania wynagrodzeń, zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

Autor:
Andrzej_Pawliński payroll kadry i płace

Andrzej Pawiński

Payroll Operations & Process Expert

Andrzej Pawiński specjalizuje się w optymalizacji procesów kadrowo-płacowych, z uwzględnieniem zmieniających się trendów i przepisów. Jego umiejętności obejmują wdrożenia, operacje i procesy offboardingowe, a także przeprowadzanie licznych kontroli i audytów. Andrzej ma również doświadczenie w realizacji projektów wymagających głębokiej analizy oraz implementacji planów naprawczych.
W swojej karierze zdobywał doświadczenie zarówno w dużych korporacjach, jak i międzynarodowych biurach rachunkowych. Przez 8 lat pracował w outsourcingu, gdzie miał okazję rozwijać swoje umiejętności w zarządzaniu procesami kadrowymi i płacowymi w różnych środowiskach. Jego praca obejmowała optymalizację procedur oraz adaptację do zmieniających się przepisów i wymagań.

Najświeższe wpisy na naszym blogu: