20. Targi eHandlu 2021 – Arena Tax dla branży eCommerce

21. 10. 2021
Szkolenia i konferencje

Pandemia COVID-19 wyraźnie napędziła polską branżę e-commerce. Zainteresowanie zakupami online jest coraz większe, a jak podaje agencja badawcza Dun & Bradstreet, liczba polskich domen umożliwiających zakupy internetowe wzrosła w ciągu ostatnich 7 lat o ponad 53%. Wskazuje to na dynamiczny rozwój branży, a co za tym idzie – ogromny potencjał biznesowy. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele eHandlu chętnie uczestniczą w branżowych eventach oraz chcą być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. 

20. Targi eHandlu – co, gdzie, kiedy?

Branża e-commerce spotkała się podczas największego wydarzenia dla sprzedających online w Europie Centralnej – Targach eHandlu. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w warszawskim centrum wystawienniczym EXPO XXI, w środę 20 października. W targach wzięło udział ponad 120 wystawców, m.in.: dostawców elektronicznych usług płatniczych, firm kurierskich, software house’ów, dostawców oprogramowania, firm logistycznych i wielu innych.

Poza networkingiem czy prezentacjami ofert, podczas targów odbywały się liczne szkolenia i prelekcje dotyczące najnowszych trendów i rozwiązań dla eHandlu. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana – od sztucznej inteligencji i nowych technologii, poprzez logistykę i marketplace, aż do marketingu czy maksymalizowania sprzedaży w e-commerce. Pośród prelegentów nie zabrakło akcentu podatkowego –Tax Manager Arena Advisory wygłosił wystąpienie na temat bardzo ważnego zagadnienia dla całej branży, a mianowicie nowych zasad rozliczania VATu w e-commerce.

Doradztwo podatkowe dla e-commerce – prelekcja Przemysława Roszkowskiego

W związku z tym, że od 1 lipca 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT przewidująca zmiany w opodatkowaniu VAT sektora e-commerce, przedsiębiorcy muszą zaznajomić się z nowymi zasadami. Przepisy zmieniają dotychczasowe reguły rozliczania VAT przy sprzedaży realizowanej na rzecz konsumentów. Zasadniczym założeniem nowych regulacji jest wyłączenie obowiązków rejestracji i rozliczania VAT po przekroczeniu określonej wartości transakcji w danym państwie UE. Od lipca 2021 r. wystarczy jedna deklaracja VAT składana w Polsce, w której podatnik rozliczy sprzedaż realizowaną na rzecz konsumentów w całej UE. Jednocześnie, wprowadzone zmiany przerzucają w dużym stopniu odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT na podmioty pośredniczące w sprzedaży online towarów importowanych na terytorium UE (sklepy internetowe, portale aukcyjne, platformy handlowe).

Nowe regulacje stawiają przed przedsiębiorcami zarówno szanse, jak i zagrożenia: wyzwaniem jest między innymi dostosowanie procedur wewnętrznych i zasad pośrednictwa ze sprzedawcami, czy wprowadzenie rozwiązań umożliwiających identyfikację transakcji, od których należy pobrać i odprowadzić podatek. Z drugiej strony, nowe regulacją niosą ze sobą ogromną szansę dla wielu polskich sklepów internetowych, które do tej pory, z uwagi na złożoność rozliczeń VAT ograniczały sprzedaż do rynku krajowego.

Zmiany w VAT dla e-commerce to dla całej branży bardzo istotna tematyka, dlatego doradca podatkowy Przemysław Roszkowski poruszył ją podczas swojego wystąpienia na Targach eHandlu. Prelekcja eksperta Arena Tax opierała się na ocenie wprowadzonych regulacji oraz pierwszych efektów jakie przyniósł pakiet VAT dla e-commerce. Z przyjemnością możemy powiedzieć, że wystąpienie naszego Tax Managera cieszyło się dużą popularnością, a przedsiębiorcy z zainteresowaniem przysłuchiwali się prezentowanym treściom oraz mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Zadowoleni z tak dopisującej frekwencji, już szykujemy kolejne prelekcje na spotkania z przedstawicielami biznesu.

NEWSLETTER